solární lavičky

Solární lavička u kina METRO je opět funkční

ilustrační foto MMP

Solární lavička u kina METRO 70 v Prostějově byla mimo provoz. Už je tomu jinak, kromě slunce ji napájí blízký zdroj elektřiny.

„Ano, solární lavičky v zimním období opravdu nefungují, neboť intenzita slunečního záření není v zimních měsících natolik dostatečná, aby se baterie ze solárních panelů zvládala dobíjet. Z tohoto důvodu jsou dálkovým řízením solární lavičky odpojené,“ uvedla energetička Odboru správy a údržby majetku města Magistrátu města Prostějova Kateřina Vosičková.

Třetí solární lavička je instalována

Foto MMP

Prostějované mají možnost využívat další solární lavičku. Její instalace proběhla ve středu 27. 9. 2017 u hlavního nádraží v Janáčkově ulici. 

Celková cena lavičky je 130 680,- korun včetně dopravy, montáže a DPH, společnost E.ON na ni finančně přispěje 75 000,- + odpovídající DPH k částce. Předchozí dvě lavičky byly instalovány 24. 7. 2017 na ulici Školní u kina Metro 70 a na ulici Újezd. Denně využívají možnosti dobití baterií a přístup na internet desítky uživatelů. (red) 

 

 

 

Kde chcete v Prostějově chytrou lavičku od E.ON? Hlasuje se již jen dva dny!

ilustrační foto MMP

E.ON přináší ve spolupráci s vedením měst do vybraných českých lokalit takzvané chytré lavičky. Zatímco na ní odpočíváte, můžete si dobít mobil, tablet nebo se připojit k bezplatné Wi-Fi síti. O tom, kde bude v Prostějově, můžete hlasovat ještě dva dny.

"Spolu s představiteli měst jsme vytipovali lokality, kde by lavička mohla být umístěna. Sami však nyní můžete rozhodnout, kde se na ni posadíte," uvádí E.ON. V Prostějově můžete hlasovat pro její umístění buď v Janáčkově ulici, nebo na hlavním nádraží. To v této chvíli v hlasování vede.

Hlas můžete dát na http://www.lavickynaslunci.cz/#Prost%C4%9Bjov. (red)

 

V Prostějově přibude třetí solární lavička

ilustrační foto MMP

V Prostějově byly před časem instalovány dvě solární lavičky STEORA. Jedna u budovy kina METRO 70 na ulici Školní, druhá na Újezdě, v místě zastávek. Třetí by měla přibýt v průběhu září v Janáčkově ulici u hlavního nádraží.

Obě lavičky jsou poměrně hojně využívány. "U solární lavičky na Školní u kina METRO 70 evidujeme 191 připojení k USB, jedenáct bezdrátových připojení a 207 odběratelů,"uvedla mluvčí Magistrátu Jana Gáborová. 

Solární lavička na Újezdě má 22 připojení k USB, jedno bezdrátové připojení a využilo ji 355 odběratelů. 

V Prostějově jsou první inteligentní lavičky

Foto MMP

Chytrá solární lavička poslouží nejen k odpočinku, ale poskytne také internetové připojení, nabíjí přístroje pomocí USB a indukce. Také zaznamenává informace o stavu ovzduší a venkovní teplotě a osvětluje prostor okolo lavičky. Chytré lavičky lidé najdou v ulici Školní (před budovou kina METRO) a v ulici Újezd (u frekventovaných autobusových zastávek).

„Místa pro instalaci laviček jsme vybírali podle intenzity slunečního svitu, frekvence pohybu občanů. Dále jsme brali v potaz i umístění kamerového systému tak, aby byla zajištěna ochrana před vandalismem. V ulici Školní byla odstraněna jedna klasická lavička a nahrazena novou chytrou solární. V ulici Újezd jsme doplnili stávající mobiliář,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Pospíšil.

Město pořídí další solární lavičky

ilustrační foto stránky MMP

Po chytrých lavičkách, které budou umístěny v ulici Školní (před budovou kina METRO) a v ulici Újezd (u frekventovaných autobusových zastávek), pořídí město další u vlakového nádraží. Bude jiného typu.

Chytré solární lavičky poslouží nejen k odpočinku, ale poskytnou také internetové připojení, budou nabíjet přístroje pomocí USB a indukce.

„Dvojici laviček typu Steora doplní jedna chytrá solární lavička CAPASITTY, se sponzorskou účastí společnosti E.ON,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Pospíšil a doplnil, v čem sponzorská účast tkví.

OBRAZEM: I Prostějov bude na dvou místech využívat solární lavičky!

Foto MMP

Zkušenosti z jiných měst (Litoměřice, Olomouc, Ostrava) a koncept Smart City vedly vedení města Prostějova k rozhodnutí pořídit, zatím na dvě místa, takzvané solární lavičky. Chytré lavičky lidé brzy najdou v ulici Školní (před budovou kina METRO) a v ulici Újezd (u frekventovaných autobusových zastávek). Chytrá solární lavička poslouží nejen k odpočinku, ale poskytne také internetové připojení, bude nabíjet přístroje pomocí USB a indukce.

„Místa pro instalaci laviček jsme vybírali podle intenzity slunečního svitu, frekvence pohybu občanů. Dále jsme brali v potaz i umístění kamerového systému tak, aby byla zajištěna ochrana před vandalismem. V ulici Školní by tak byla odstraněna jedna klasická lavička a nahrazena novou chytrou solární. V ulici Újezd bychom doplnili stávající mobiliář,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Pospíšil.

Olomouc má solární lavičky

Foto olomouc.eu

Vůbec prvním městem na Moravě, kde je možné posadit se na solární lavičku, je Olomouc. Kromě zcela netradičního posezení nabízí „chytré“ lavičky především možnost nabíjení mobilních přístrojů a signál Wi-Fi s dosahem kolem čtyř metrů. Navíc dokážou v noci i svítit.

„Obnovu veřejného mobiliáře jsme chtěli pojmout moderně a netradičně. Pro inspiraci a dobré reference jsme šli do evropských měst, kde už podobné lavičky slouží veřejnosti a jsou v oblibě,“ popsal primátor Antonín Staněk.