technický průkaz

Vozidlo rok bez technické našli strážníci v centru. Řidička již neodjela

ilustrační foto skodovky.cz

V pondělí 27. listopadu dopoledne si prostějovští strážníci při kontrolní činnosti a dohledu na dodržování veřejného pořádku v centru města povšimli stojícího auta. To bylo od pohledu ve velmi špatném technickém stavu.

"Známka technické kontroly byla skoro rok propadlá (1/2017). Automobil již od pohledu jevil známky silného opotřebení, měl sjeté pneumatiky a značnou korozi. Za chvíli se k vozidlu dostavila sedmatřicetiletá řidička, která byla strážníky upozorněna na nevyhovující stav vozidla," uvedla strážník Tereza Greplová. Pro podezření z přestupku dle § 125c odst. 1 písm. a) bod 3. zákona o provozu na pozemních komunikacích byla na místo přivolána hlídka dopravní policie. Ta má v takovém případě možnost zakázat řidiči další jízdu. Věc si policisté na místě převzali k řešení. (red)

 

Bič na vraky. Za co vám seberou techničák přímo na silnici

ilustrační foto mojeauto.cz

Ministerstvo dopravy přijalo koncem dubna vyhlášku, která mimo jiné upřesňuje, za jaké nedostatky vozu přijde řidič na místě o Osvědčení o registraci, tedy o malý technický průkaz. Pokud tedy vlastníte vůz, ze kterého teče olej, chybí mu kus výfuku, či ho zdobí rezavá karoserie, počítejte s tím, že ze setkání se silniční kontrolou můžete odejít pěšky.

V seznamu, který byl zveřejněn ve Sbírce zákonů jako součást vyhlášky o provádění kontrol technického stavu vozidel a jízdních souprav v provozu na pozemních komunikacích, figurují například takové závady jako deformace nápravy, úniky provozních kapalin či chybějící součást výfuku. Většina závad je doplněna o slovíčko „zjevné“, což v praxi znamená, že policisté nebudou muset stav vozidla detailněji prohlížet.