věda v ulicích

OBRAZEM: Zábavná věda v ulicích

ilustrační foto

O tom, že věda není jen suchý a nezáživný obor, o tom jak propíchnout nafouknutý balonek aniž by praskl, jak neviditelně malovat a přesto barvy vidět a mnoho dalšího se mohli lidé dozvědět dnes v centru města Prostějova. Školní mládež i veřejnost si mohla na náměstí T. G. Masaryka vyzkoušet různé přírodovědné i technické experimenty.  

Takzvaná Věda v ulicích je ojedinělou akcí v rámci republiky. "Tímto způsobem zpřístupňujeme široké veřejnosti krásu a zajímavost poznávání přírody a vesmíru a podněcujeme zájem veřejnosti o své vzdělávání, zejména s důrazem na děti a mládež. V případě města Prostějova se navíc jedná o nepřerušenou tradici, ojedinělou v rámci celé naší republiky,“ říkají webové stránky Muzea a galerie v Prostějově, Astronomického oddělení - Hvězdárny. (red) 

 

Věda v ulicích. Právě dnes!

ilustrační foto ber

Školní mládeži, ale i široké veřejnosti budou v úterý 19. června v době od 8:30 do 12 hodin přímo na hlavním prostějovském náměstí prezentovány atraktivní formou různé přírodovědné a technické zajímavosti a experimenty, přičemž některé z nich si mohou zájemci i sami prakticky vyzkoušet. 

Vedle hvězdárny se budou této akce účastnit poprvé v historii všechny prostějovské střední školy. "Tímto způsobem zpřístupňujeme široké veřejnosti krásu a zajímavost poznávání přírody a vesmíru a podněcujeme zájem veřejnosti o své vzdělávání, zejména s důrazem na děti a mládež. V případě města Prostějova se navíc jedná o nepřerušenou tradici, ojedinělou v rámci celé naší republiky," vzkazuje hvězdárna. (ber)

OBRAZEM: Věda v ulicích pobavila i poučila

Foto ber

Školní mládeži, ale i široké veřejnosti byly včera dopoledne na hlavním prostějovském náměstí prezentovány atraktivní formou různé přírodovědné a technické zajímavosti a experimenty, přičemž některé z nich si mohli zájemci i sami prakticky vyzkoušet.

"Tímto způsobem zpřístupňujeme široké veřejnosti krásu a zajímavost poznávání přírody a vesmíru a podněcujeme zájem veřejnosti o své vzdělávání, zejména s důrazem na děti a mládež," uvedl ředitel prostějovské hvězdárny Karel Trutnovský. V případě města Prostějova se navíc jedná o nepřerušenou tradici, ojedinělou v rámci celé republiky. (ber)

II. Velikonoční jarmark vědy a techniky už v pátek!

ilustrační foto

Společnost Věda a technika na dosah se vrací do Prostějova s akcí, kterou před rokem navštívila tisícovka lidí. Tématem jarmarku budou opět Velikonoce, probíhat bude v pátek 31. března a v sobotu 1. dubna, vždy od 9 do 17 hodin v budově bývalé ZŠ na Husově náměstí v Prostějově.

"Spolu s „geniátory“ chceme zábavnou formou přiblížit dětem i dospělým některé oblasti vědy. Přijít můžete kdykoli v dobu konání akce, o nic z pestrého programu nepřijdete," vzkazují pořadatelé s tím, že vstup je zdarma. Více se dozvíte také na www.geniator.cz. (red)

OBRAZEM: Věda v ulicích přitáhla stovky zájemců

ilustrační foto

V úterý dopoledne se prostějovské hlavní náměstí proměnilo ve vědecké pracoviště. Stovky zájemců nejrůznějšího věku si mimo jiné vyzkoušely, jak se dělá citronová energie či pohlédly na životodárné slunce.

"Musím uznat, že spoustu věcí jsem vůbec netušila. A sluníčko vidím takhle zblízka vůbec poprvé," nechala se slyšet u dalekohledu prostějovské hvězdárny Ivana Novotná. (ber)

Věda půjde do ulic. Již v úterý!

ilustrační foto hvězdárna Prostějov

V úterý 21. června v době od 8:30 do 12 hodin se prostějovské hlavní náměstí opět promění ve vědecký ústav. Zavítá tam totiž věda.

Během této akce budou školní mládeži, ale i široké veřejnosti prezentovány atraktivní formou různé přírodovědné a technické zajímavosti a experimenty, přičemž některé z nich si mohou zájemci i sami prakticky vyzkoušet.

Aktivní spoluúčast na této akci přislíbilo také celkem šest středních škol z Prostějova. Studenti z těchto škol předvedou svůj vlastní program, sestávající zejména z různých experimentů z oblasti přírodních věd a techniky. 

Byli jste na Vědě v ulicích?

Foto PvNovinky.cz

 

Také jste se pokochali experimenty? Dnes mezi 9 a 12 hodinou před prostějovskou radnici studenti pěti prostějovských škol představili fyzikální a chemické experimenty, ukázali robotiku.

Pořadatelem akce byla Lidová hvězdárna, která nabídla bezpečné pozorování sluneční fotosféry i velice atraktivní pozorování chromosféry Slunce dalekohledem Lunt. (red)

Věda a recese, ruku v ruce v ulicích

ilustrační foto

Masarykovo náměstí se včera, už po deváté, otevřelo vědním oborům. Akce Věda v ulicích nabídla jak ukázky zajímavých pokusů, tak výsledky práce studentů. Cílem bylo lidem ukázat, že i na první pohled nezajímavé vědní obory mohou přinést nejen poučení, ale i notný ranec zábavy.

„Nejdříve šlo o takový opatrný nástup, kdy se k nám postupně, rok za rokem, přidávaly jednotlivé střední školy. Teď už se naší Vědy v ulicích například zúčastňují všechna gymnázia. Novinkou, kterou tady má třeba hvězdárna, je moderní, barevný globus Měsíce,“ popsal vedoucí Astronomického oddělení Muzea Prostějovska v Prostějově Jiří Prudký. Průmyslová škola představila své robotické hračky a studenti z Cyrilometodějského gymnázia chemické pokusy. Reálka se pochlubila jak chemií tak fyzikou. Nechyběla ani nezbytná dávka studentských vtípků.