wichterle

Paní Linda Wichterlová slavila rovnou stovku

ilustrační foto MMP

V den jejího životního jubilea (v pátek 18. 8. 2017) jí přišla poblahopřát do prostějovského Národního domu také primátorka města Alena Rašková. Na další den připravili členové rozvětvené rodiny Wichterlových pro paní Lindu další oslavu, tentokrát v jejím oblíbeném Stražisku.

Prostějovská veřejnost zná paní MUDr. Lindu Wichterlovou, vdovu po akademiku Otto Wichterlovi, většinou jako ženu slavného muže. Paní Linda je však pozoruhodnou osobností našeho regionu, noblesní, vzdělaná dáma a znalkyně starého Prostějova. Vyrůstala v kulturně a sportovně založené rodině, hrála na klavír, jako dítě vystupovala v divadle, studovala jazyky, výborně se učila. Prázdniny trávila na Stražisku, kde se také seznámila s Ottou Wichterlem (ten sem také jezdíval na prázdniny). Po sedmi letech známosti, v roce 1938, se zvali. Část života prožila ve Zlíně, nyní žije v Praze.

Pod arkádami spí slavná rodina

Foto PvNovinky.cz

 

Hrob z černého leštěného kamene skrývá stinná arkáda prostějovského hřbitova. V klidu a pokoji zde odpočívá rodina Wichterlova.  Mezi významnými jmény vytesanými na pomníku  nalezneme i jedno, které Prostějov proslavilo po celém světě.  Právě dnes vzpomínáme na Ottu Wichterleho. Dne 27. října 2013 by se dožil rovné stovky.

Otto Wichterle se narodil 27. října 1913 v Prostějově. Po absolvování gymnázia se přihlásil v roce 1931 na Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství. Diplomovou práci vypracoval u profesora Votočka v roce 1935 a v roce 1936 dosáhl doktorátu technických věd. Od roku 1940 byl zaměstnán v Baťově výzkumném ústavu ve Zlíně, kde vedl pracovní skupinu, zabývající se výzkumem polyamidů. Jeho tým vyvinul postup spřádání polyamidové příze, což později umožnilo výrobu punčoch a ponožek z prvního českého  umělého vlákna – silonu.