Tip na výlet - Krása staletí rozzáří květy kamélií

Tip na výlet - Krása staletí rozzáří květy kamélií
ilustrační foto

Zámek Rájec nad Svitavou leží coby kamenem dohodil za hranicemi prostějovského regionu. Každý rok se otevírají zámecké prostory na začátku jara, kdy nakvétají nádherné keře kamélií.  Tradiční květinová výstava se letos prolnula s krásou umělecké litiny, mosazi, cínu a jiných kovových předmětů ze zámeckých sbírek. Výstava kamélií je k vidění ještě o víkendu 10. a 11. března.

Zámek v Rájci nad Svitavou láká návštěvníky zcela ojedinělou zámeckou architekturou na Moravě a interiéry naplněnými vzácnými sbírkami orientálního porcelánu, horského skla, obrazů, knih, nábytku. Výhodou je bezbariérový přístup. Zámek se otevřel milovníkům květin a historie už o minulém víkendu a ještě tento víkend v sobotu 10. a neděli 11. března mohou návštěvníci obdivovat krásu století zaplavenou nádhernými květinovými aranžmá.  Letošní výstava má nazev „Kamélie a chladná  krása kovu“. Také zámecké zahradnictví nabídne lidským zrakům poklady z říše rostlin, zvláště pak vzácnou sbírku 50letých keřů kamélií. Jejím základem jsou matečné rostliny přivezené v sedmdesátých letech minulého století z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Dnes jsou tyto královny zimních květů pěstovány v obrovských nádobách a některé z nich dosáhly stáří několik desítek let. 

„V zámeckém skleníku je víc než sedmdesát odrůd kamélií. Rostliny jsou náročné na pěstování a právě přelom února a března je obdobím největšího květu. Tento čas se stal už tradičním termínem, kdy zámek otvíráme odborníkům i laické veřejnosti,“ uvedl zahradník Evžen Kopecký, který je odborníkem na slovo vzatým a umění péče o kamélie dokonale ovládá.  Zájemci o kvetoucí kamélie mají možnost zakoupit v zámeckém skleníku rostliny kvetoucí v různých barvách podle vlastního gusta. Víkendovou akci doplní doprovodný program. Se svou troškou do mlýna přispěje i Galerie Kruh, kde mohou návštěvníci ochutnat čaje namíchané z bylin a plodů speciálně pro rájecký zámek. Na nádvoří zámku budou kováři prezentovat svou práci u výhně, chuťové pohárky uspokojí nabídka sladkostí – trdelníků, perníků, hořických trubiček a koření.     

(jap)

Poslat nový komentář