Zoo Olomouc slaví chovatelský spěch. Druhý největší pták planety má poprvé mláďata

Zoo Olomouc slaví chovatelský spěch. Druhý největší pták planety má poprvé mláďata
ilustrační foto
Další fotky: 
Zoo Olomouc slaví chovatelský spěch. Druhý největší pták planety má poprvé mláďata

V nově otevřené australské části safari jsou k vidění čtyři mláďata emu hnědých! „Ačkoliv zahrada tyto ptáky chová od 80. let, mláďata se zde nikdy neodchovala. Tento rok však znamená v rámci chovu velký průlom, neboť po zhruba dva měsíce trvající inkubaci se z velkých tmavě zelených vajec začala koncem dubna líhnout 4 malá černobíle pruhovaná kuřátka,“ uvádí kurátor ptáků a plazů Jan Kirner.

„Samice snáší vajíčka počátkem prosince, což v našich klimatických podmínkách není úplně šťastné načasování. Letos nám přálo počasí a vejce jsme mohli odebrat včas. Háček totiž tkví v tom, že samec na snůšku zasedá až začátkem února. Do té doby mají vejce mnoho příležitostí k přemrznutí, nebo rozbití. Proto jsme se rozhodli v letošním roce k radikální změně přístupu k inkubaci. Od počátku ledna jsme část snesených vajec uskladňovali při teplotě cca 10 °C, při níž se pozastavuje vývoj zárodku. Jakmile samec pevně zasedl na zbylou část vajec, v té době však starých nebo přemrzlých, provedli jsme jejich výměnu. Následující dva měsíce poctivě zahříval 11 podložených vajec,“ popisuje ošetřovatelka Monika Davidová.

Nutno podotknout, že snesením vajec pro samice také veškerá práce se zplozením potomstva končí. Sezení na vejcích se ujímá v plné míře samec, který po celou dobu inkubace nepřijímá potravu. Ten náš se jeví jako velmi zodpovědný a klidný otec. V naší zoo chováme dvě samice a jednoho samce. V tomto týdnu již mláďata mohou při jízdě vláčkem spatřit první návštěvníci v nově otevřeném safari Austrálie. Kuřátka si naplno užívají hojnosti zeleného krmení, slunce a jim na míru uzpůsobeného výběhu.

Emu hnědý (Dromaius novaehollandiae) patří do řádu kasuáři a je druhým největším ptákem na planetě. Křídla má ale zakrnělá a jeho tříprsté nohy jsou uzpůsobeny k rychlému běhu. Málokdo by už tušil, že je ale i zdatným plavcem. Vyskytuje se v pevninské Austrálii, kde obývá pestrou škálu biotopů. Projevuje se hlasitým a dunivým bubláním, i když mláďata můžete zaslechnout, jak tiše pípají. Emu je velmi otužilý, a proto i u nás v podhůří Nízkého Jeseníku můžete tyto pštrosy obdivovat v průchozí australské expozici celoročně. (Zdroj Zoo Olomouc) 

Poslat nový komentář