Pro správné prohlížení webu je nutné povolit javascript.

Desítky tisíc Čechů jsou od narození ohroženy vysokým cholesterolem

Desítky tisíc Čechů jsou od narození ohroženy vysokým cholesterolem
ilustrační foto internet

 

Na vysokou hladinu cholesterolu a s ní související onemocnění ročně v tuzemsku umírá více než 50 tisíc lidí. Cholesterol ucpává cévy a tím způsobuje srdeční infarkt či mozkovou mrtvici. Kromě těch, kteří mohou vysokou hladinu cholesterolu přičíst svému nezdravému životnímu stylu, existuje skupina pacientů, kteří mají vysoký cholesterol vrozený. V současnosti žije v ČR přibližně 20 tisíc osob, kterých se to týká.

Familiární hypercholesterolémie (FH) je jednou z nejčastějších dědičných poruch metabolismu. Nositelem této genetické změny je v průměru ve světě 1 člověk z 500. Pokud jeden z rodičů trpí FH, má jeho potomek padesátiprocentní riziko této choroby. Jedinou šancí, jak zabránit, aby byl takový člověk stižen srdečním infarktem či mozkovou mrtvicí již v mladém věku, je včasná diagnóza. Potvrzení diagnózy v raném dětství je důležité, protože včasná úprava jídelníčku může snížit dopady FH v pozdějším věku.

Česká společnost pro aterosklerózu před lety spustila iniciativu MedPed, jejímž hlavním cílem je včas diagnostikovat a správně léčit postižené FH, a tak snížit počet úmrtí v těchto rodinách. V rámci iniciativy vzniklo v tuzemsku 62 specializovaných pracovišť, kde je možné se nechat geneticky vyšetřit. V Prostějově je to Nemocnice Prostějov, dětské oddělení - lipidová poradna. Pacient s FH musí brát celoživotně léky ke snížení hladiny cholesterolu tzv. statiny a dodržovat dietu, která může snížit hladinu LDL cholesterolu o 10–15 %. U těžkých forem FH může být navíc nezbytná očišťující léčba podobná dialýze. (red)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Prosím opište text z obrázku.
Image CAPTCHA
Nezáleží na velikosti písmen
sex hikayeleri escort fethiye fresh hair style top hair style popular hair style