nemocnice

Opilec si ustlal na chodbě a skončil v nemocnici

ilustrační foto městská policie

Ve čtvrtek v odpoledních hodinách přijali prostějovští strážníci telefonické oznámení o osobě, spící na chodbě domu ve Svatoplukově ulici. Strážníci na uvedeném místě zjistili dvaačtyřicetiletého muže v podnapilém stavu.

„Dotyčný si při pádu na zem způsobil zranění na hlavě. Při provedené orientační dechové zkoušce u něj strážníci naměřili hodnotu 3,75 promile alkoholu v dechu. Z důvodu tržné rány na hlavě byla na místo přivolána ZZS. Přivolaný lékař rozhodl o převozu muže do nemocnice na vyšetření," uvedla komisařka Tereza Greplová. Protiprávní jednání nebylo na místě zjištěno. (red)

Novorozenecké oddělení FN Olomouc prochází rekonstrukcí. Buďte shovívaví

Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Denní místnost pro maminky předčasně narozených dětí, rozšíření ubytovacích kapacit, nové pracovní linky, renovace sanitárních prostor, přestěhování sesterny oddělení fyziologických novorozenců do moderních prostor. Všech těchto a dalších novinek se za zhruba dva měsíce dočká Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Rekonstrukce, která je přinese, byla zahájena v pondělí 5. února. Stavební úpravy ale bohužel přinášejí i nepohodlí. Zdravotníci proto prosí o trpělivost a shovívavost.

„Během následujících dvou měsíců projde rekonstrukcí vlastně celé Novorozenecké oddělení. Nejprve se dotkne jednotky intenzivní a resuscitační péče. Vyměníme zde nábytek, vzniknou nové dveře, přibydou nové pracovní linky a bezdotykové, termostatické baterie, které zvýší hygienický komfort,“ popisuje stavební úpravy zástupce primáře Vladimír Mišuth s tím, že do nového by se JIRP měla nastěhovat zhruba za dva týdny. V plánu stavebních úprav je také nová denní místnost, kde najdou maminky zázemí a prostor pro relaxaci.

Umělce vyhnali ze střechy strážníci

ilustrační foto městská policie

V úterý v odpoledních hodinách přijali prostějovští strážníci oznámení týkající se neoprávněného vstupu muže na střechu nemocnice, kde si roztáhl deku, udělal piknik a kochal se výhledem po okolí. Strážníci na místě událost potvrdili.

„V muži byl zjištěn dvacetiletý umělec. Mladík uvedl, že skládá písničky, a právě na takových místech mu to jde nejlépe. Strážníci mladému skladateli doporučili, aby pro svoji tvorbu volil bezpečnější místa, a ne střechy budov a jiných institucí. Výzvu k opuštění nemocnice, mladík uposlechl a z místa odešel," doplnila komisařka Tereza Greplová s tím, že na nemovitosti nebyla zjištěna žádná škoda. (red)

FN Olomouc obnoví letecké transporty novorozenců v ohrožení života

ilustrační foto Fakultní nemocnice Olomouc

V Olomouci se asi po deseti letech vrátí k leteckým transportům při záchraně života novorozenců.

Díky patří vedení Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje a Olomoucký kraj za zabezpečení inkubátoru ve vrtulníku a zejména pak firmě ATE, provozovateli letecké záchranné služby v Olomouci.

„Přiložené fotky jsou z dubna 2004, kdy jsme letěli do Jeseníku. Tehdy s námi létal jiný provozovatel,“ doplnil primář Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci, senátor Lumír Kantor. (ber)

Paliativní péče dokáže prodloužit délku dožití o 24 %. Nemocnice Prostějov se zapojila do projektů k jejímu rozvoji

Foto Nemocnice Prostějov

Mnoho lidí má paliativní péči spojenou výhradně se závěrem života. Starost o umírající je bezesporu klíčovou součástí paliativní péče, ale její záběr je mnohem širší. I pacienti procházející kurativní léčbou mohou mít významný prospěch z paliativního přístupu. Není náhoda, že řada odborných společností doporučuje, aby byla paliativní péče integrována do standardního léčebného procesu u chronických pacientů v pokročilé fázi nemoci. Paliativní péče začíná v momentě diagnózy a končí podporou příbuzných či blízkých osob během zármutku.

I když některá onemocnění neumíme vyléčit, neznamená to, že pro pacienty již nemůžeme nic udělat, řekli si v nemocnici v Prostějově. Zapojili se do řady projektů, jejichž cílem byl rozvoj poskytování paliativní péče v nemocnicích, a které byly podporovány Ministerstvem zdravotnictví ČR, případně Nadačním fondem Abakus či Olomouckým krajem. Průzkumy ukazují, že ze všech pacientů v nemocnicích je v každém okamžiku cca 30 % takových, kteří před sebou mají méně než rok života.

Kde probíhá očkování dětí od 5 do 11 let

ilustrační foto Olomoucký kraj

Stejně jako v celé České republice, tak i v Olomouckém kraji byla v předvánočním období zahájena vakcinace dětí ve věku 5 až 11 let proti onemocnění covid-19. Pilíř očkování této věkové kategorie obyvatelstva by měly postupně vytvořit ordinace praktických lékařů pro děti a dorost. Všichni dotčení lékaři byli k zahájení vakcinace vyzváni, jejich zapojení do očkovací kampaně však zřejmě bude postupné.

Pro zájemce z řad rodičů a zákonných zástupců uvádíme, že v případě zájmu mohou děti nechat očkovat také v nemocnicích na území kraje. Konkrétně se jedná o Fakultní nemocnici Olomouc, Nemocnici Prostějov, Nemocnici Přerov a Nemocnici Šumperk. Očkování dětí v těchto nemocnicích neprobíhá na stávajících očkovacích místech pro dospělé, ale v jiných určených prostorách.

Od nového roku doporučují praktici silným kuřákům bezplatný screening plic

ilustrační foto pixabay.com

Od prvního ledna praktičtí lékaři ve svých ordinacích cíleně oslovují silné kuřáky ve věku 55 až 75 let, kteří kouří minimálně dvacet cigaret denně, a posílají je k plicním lékařům a na vyšetření CT. Screening by se měl týkat zhruba půl milionu lidí. Jeho cílem je zachytit včasná vyléčitelná stádia onemocnění a zároveň zvýšit povědomí o rakovině plic v souvislosti s kouřením.

Konkrétně půjde o návštěvu pneumologa se základním vyšetřením včetně vyšetření funkce plic, nabídnutí intervence pro odvykání kouření s případným odesláním do centra pro odvykání kouření a poslání na screeningové CT vyšetření plic. Plicní lékaři by se měli při kontrole zaměřit i na jiné chronické plicní nemoci, zejména na chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a na plicní fibrózy.

Chmaták kradl v nemocnici

Ilustrační foto pixabay.com

Skříňka číslo 17 na jednom z oddělení prostějovské nemocnice se stala ve středu dopoledne předmětem zájmu neznámého chmatáka. Navíc byl velmi pohotový a zneužil platební kartu, která se nacházela mezi odcizenými věcmi ještě, než ji stačil okradený senior zablokovat.

„Po vypáčení zámku pachatel ukradl starému muži bundu a pokrývku hlavy a taky batoh. Poškozený přišel o mobilní telefon, klíče od vozidla a bytu, peněženku s doklady, platební kartu a finanční hotovost 60 Kč. Za pomoci platební karty se mu podařilo 5x nakoupit v prodejně s potravinami. Celkovou škodu, kterou napáchal, si poškozený vyčíslil na necelých 10 000 Kč. Prostějovští policisté po pachateli krádeže nyní pátrají," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Nemocnice Prostějov ruší antigenní testování!

Ilustrační foto pixabay.com

Z důvodů vážné epidemiologické situace je Nemocnice Prostějov nucena od pondělí 18. 11. zrušit antigenní testování.

Na odběrovém místě bude nadále možné využít PCR test (indikovaný pacient lékařem, samoplátce, samoplátce expres). (red)

Pro návštěvy v nemocnici platí zpřísněná pravidla!

ilustrační foto FN Brno

Lidé, kteří nyní chtějí navštívit pacienty v Nemocnici Prostějov, musí dodržovat nejen platná hygienická nařízení, ale i zpřísněná pravidla pro návštěvy, aby se minimalizovalo riziko přenosu nachlazení, chřipky nebo koronaviru.

Návštěva je možná max. 2 osobám po dobu 15 minut v době od 14:00 do 17:00 hod. za níže uvedených podmínek: Osoba navštěvující pacienta absolvovala nejdéle 7 dní před návštěvou PCR test nebo 72 hodin před návštěvou antigenní test na přítomnost viru COVID-19 s negativním výsledkem a doloží o tom doklad. Osoba navštěvující pacienta se prokáže dokladem o prodělání onemocnění COVID-19, uplynula u ní doba izolace a od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 180 dní. "O zákazu návštěv v tuto chvíli neuvažujeme," uvedl mluvčí nemocnice Adam Knesl.