Dukláci zahynuli v Bulharsku. Před 43 lety

Dukláci zahynuli v Bulharsku. Před 43 lety
Na prostějovském hřbitově jsou hroby výsadkářů v jednom místě. Kamarádi spolu zůstali i po smrti

Historie vojenského sportovního parašutismu sahá do roku 1961, kdy v posádce Prostějov vznikla sportovní parašutistická četa, ze které se postupným vývojem stal samostatný sportovní oddíl. Od svého prvního mezinárodního závodu se stali sportovní parašutisté velmi úspěšní na mezinárodním poli jak mezi armádami, tak v civilním sportovním parašutismu. Stali se“ strojem na medaile“.

Poté přišel osudný den 21. září 1972, kdy se v Bulharsku konalo Mistrovství spřátelených armád. Na letiště k závěrečným soubojům mířil i autobus s družstvem českých výsadkářů. Bulharský řidič si ale zřejmě kvůli mlze nevšiml výstražného signálu a vjel na přejezd. V rozmetaném autobuse zahynulo jedenáct parašutistů, dva další vyvázli s těžkými zraněními. Jen pár dnů předtím přivezli z mistrovství světa v USA pět medailí…
Miloš Krška, Jiří Stárek, Jaroslav Havránek, Stanislav Blažej, Jaroslav Jehlička, Václav Kumbár, Josef Pospíchal, Luboš Majer, Oldřich Varmuža, František Sležuk a Jaroslav Svoboda byli povýšeni in memoriam. Svůj věčný sen sní na prostějovském hřbitově, kam je chodí navštěvovat i Bedřich Chudoba a Ivan Hoššo. Dva šťastlivci, kteří neštěstí přežili.
Dukla se ale zvedla jako bájný Fénix z popela. Dnešní výsadkáři, hájící prostějovské barvy, patří ke světové elitě. (ber)

Komentáře

Václav Kumbár,prosím...

Poslat nový komentář