množírna

Voříšek zachránil z množírny 29 týraných pejsků. A potřebuje pomoc

Foto plakát

V útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem přibylo nové osazenstvo. V minulých dnech tam přechodný domov našlo 29 psích chudáčků. Zatím nejsou k adopci, ve Voříšku čekají na rozhodnutí příslušných orgánů, co s nimi bude dál. Voříšek se o ně do té doby co nejlépe postará. K tomu, aby zajistil veškeré veterinární úkony, kvalitní krmení a další nezbytnosti, ale útulek potřebuje pomoc, zejména finanční.

„29 pejsků živořilo v naprosto vyhovujících podmínkách. Většina byla v zuboženém stavu, špinaví od výkalů, mají zadredovanou srst, přerostlé drápky, většina byla ve špatné výživové kondici, hnijící zuby. Jsou mezi nimi i nesocializovaní jedinci, kteří jsou agresivní,“ říká vedoucí útulku Leopold Dostál.  

Musí se socializovat, potřebují kvalitní krmení, aby se dostali do řádného výživového stavu a v neposlední řadě je čeká úprava srsti, která je u mnoha katastrofální. 

Novela zákona na ochranu zvířat bude platit od února. Psa na parkovišti už nekoupíte

ilustrační foto SVS ČR

Od 1. února 2021 vstoupí v účinnost rozsáhlá novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Nemalá část změn se dotkne také chovatelů zájmových zvířat, a to především psů a koček. Novela například zavádí do českého právního prostředí definici pojmu množírna, upravuje podmínky prodeje zvířat a jejich množení. Cílem je zlepšení podmínek zvířat v chovech a posílení pozice státu v boji proti problematickým chovům.

Pojem množírna je vymezen tak, aby obsahoval nejtypičtější znaky, jež jsou s tímto pojmem v praxi spojovány. Mezi ně patří chov zvířat v nevhodných podmínkách a zároveň ve větším počtu. Jedná se o takový počet zvířat v daném zařízení, který zvířatům neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické a etologické potřeby. Zavedení má zvýšit vymahatelnost a srozumitelnost současné právní úpravy.

Tresty za týrání zvířat a za provozování množíren jsou přísnější

ilustrační foto SVS ČR

Za týrání bude hrozit místo 5 až 6 let vězení. Přibyl také nový trestný čin chov zvířat v nevhodných podmínkách ohrožujících jejich život, za který budou moci soudy ukládat v krajním případě až desetileté vězení. Zavádí to novela trestního zákoníku, která již nabyla účinnosti. Soudy budou také moci samostatně ukládat zákaz chovu zvířat.

Zvýšení trestních sazeb podle organizace Hlas zvířat mimo jiné umožní soudcům v nejbrutálnějších případech zvážit, že pachateli uloží i nepodmíněný trest odnětí svobody. Nebude možné podmíněné zastavení trestního stíhání. V případě nejzávažnějších organizovaných trestných činů bude policie moci podle organizace nasazovat odposlechy a usnadní se nařizování domovních prohlídek.