NASA

Prestižní snímek NASA zobrazuje Perseidy slovensko-české dvojice astrofotografů

Foto astro.cz

Úřad NASA v pondělí 9. srpna 2021 publikoval snímek s názvem „Perseus and Lost Meteors“ (v překladu Perseus a ztracené meteory). Jeho autory jsou slovenský astrofotograf a popularizátor astronomie Tomáš Slovinský a český astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě. Nezvyklý kompozitní snímek oběma autorům zabral stovky hodin práce.

Meteorický roj Perseid, který vrcholil v noci z 12. na 13. srpna, je největším lákadlem pro pozorovatele noční oblohy. Na tuto každoroční podívanou upozornila NASA prostřednictvím svého prestižního Astronomického snímku ze dne 9. srpna 2021. Autoři snímku – Tomáš Slovinský a Petr Horálek – poukazují ještě na jeden fakt: kvůli rostoucí míře (dnes už dokazatelně škodlivého) světelného znečištění z měst je i pozorování meteorů čím dál obtížnější.

Dnes je výjimečný den. Po Měsíci se prošel první člověk

Foto NASA

Dnes se nám podobné zprávy nezdají nijak výjimečné, lidstvo se neustále posunuje dál. Před 52 lety ale miliony lidí záviděli Neilu Armstrongovi a Buzzu Aldrinovi, posádce Apolla 11. Jako první lidé vůbec se prošli po Měsíci.

Trojici astronautů – velitele Neila Armstronga, pilota lunárního modulu Edwina "Buzze" Aldrina a pilota velitelského modulu Michaela Collinse – v kosmické lodi Apollo 11 vynesla 16. července 1969 raketa Saturn V na oběžnou dráhu Země.  V programu Apollo to byl pátý pilotovaný let a třetí let k Měsíci. O tři dny později, 19. července, přiletěli na oběžnou dráhu Měsíce.

NASA nabízí 30 000 US dolarů. Za kadění

ilustrační foto internet

NASA nabízí 30 000 dolarů. Za něco, co vyžaduje opravdu dobrý nápad. Dotyčný totiž musí vymyslet způsob, jak by mohli astronauti kadit ve skafandrech.

Astronauti to nemají s vyměšováním na ISS vůbec jednoduché. Technologie sice už postoupily tak, že astronauti skutečně mají na palubě cosi jako záchod, ale problém zůstává v situaci, kdy kosmonauti mají na sobě skafandr. V takovém případě jsou stále k dispozici jen speciální pleny. NASA nabízí 30 000 dolarů odměny tomu, kdo vymyslí systém, jak se dá vyměšovat ve skafandru. (Zdroj hvezdarnapv.cz)