Orionidy

Na obloze září meteorický roj Orionidy!

Foto Dark Sky Diary

Letošní maximum Orionid připadá na sobotu 21. října a neděli 22. října 2023. Země totiž bude prolétat částicemi, které za sebou zanechává Halleyova kometa. Právě ta je mateřským tělesem tohoto meteorického roje.

A podmínky budou více než příznivé. Měsíc bude totiž v první čtvrti nízko nad obzorem v souhvězdí Vodnáře. Navíc zapadne ještě před půlnocí. "Radiant promítající se do Orionova kyje v severovýchodní části souhvězdí přitom stoupá nad obzor v průběhu pozdních nočních hodin a nejlepší podmínky bývají ve druhé polovině noci a nad ránem mezi jednou a pátou hodinou ranní, kdy Měsíc rušit nebude," informoval na webu Astronomický ústav AV ČR.

Zvedněte hlavu. Noční obloze vládnou Orionidy

ilustrační foto astro.cz

Meteorický roj, aktivní už od počátku měsíce, vrcholí právě dnes, 21. října. Pohled na Orionidy neruší Měsíc, nejlepší doba pro pozorování je v brzkých ranních hodinách. Očekávaná frekvence je asi 20 meteorů v hodině. Podívanou ještě vylepší jasné planety. Orionidy budou aktivní do 7. listopadu.

První zmínky o meteorickém roji pocházejí z roku 1839. Nejlepší je vyhlížet meteory mezi třetí a šestou hodinou ráno. Meteory zdánlivě vylétají z radiantu ležícího v horní části souhvězdí, vlevo nahoře od jasné naoranžovělé hvězdy Betelgeuze, v rameni Orionu. Patří k nejrychlejším meteorům oblohy, jejich pády jsou jasné a občas doprovázené i blyštivými výbuchy.