sinice

Sinice ve vodě odhalíte jednoduchým testem

ilustrační foto SZÚ

 

Již od začátku srpna se teploty v Česku drží vysoko nad tropickou třicítkou. Právě v horku se daří sinicím, které podle Státního zdravotního ústavu obsahují látky vyvolávající alergické reakce - vyrážky, podráždění očí či rýmu. Také produkují toxiny, které mohou způsobit žaludeční a střevní potíže, bolesti hlavy i jaterní problémy. Výskyt sinic si podle odborníků můžete ověřit jednoduchým testem.

Zda jsou ve vodě sinice nebo řasy, lze poměrně dobře rozeznat následujícím způsobem. Láhev se zúženým hrdlem (lze použít třeba průhledné lahve od balených vod) naplníme zcela vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru "sekaného jehličí nebo zelené krupice" (a voda přitom zůstane čirá), jedná se z největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy. 

Obrazem: Koupací sezona na přehradě - jen ve snech

ilustrační foto

Konec turistické sezony u Plumlovské přehrady? Nejspíš ano, alespoň tomu napovídá nový termín napouštění vody do nádrže. Opět se posunuje, konkrétně na srpen.

Tak jsme se zase nedočkali a slibovaná voda do nádrže stále nenatéká. Představy o létu na pláži tak nejspíš definitivně mizí. Podle Povodí Moravy vše zdržel jarní sníh a nedávné deště. Svůj díl viny nese i zdržení instalace srážedel, které mají hlídat kvalitu vody. Práce se tak dostala do skluzu a jak se ukazuje, na konečném napouštění se to podepíše. Trocha vody, která tady zatím je, je pouze dílem zmíněných srážek.