směnárny

Jak směnit dovolenkové peníze a neprohloupit

ilustrační foto

Dovolená a směna financí jdou ruku v ruce a je tedy dobré vědět, kde a za kolik vyměníme. Většina běžných výletníků míří do Chorvatska, další do zemí, kde mohou použít eura.

Nejdříve musí být ale jasno, zda zvolíme banku nebo směnárnu. Pečlivě si musíme předem rozhodnout, kolik financí vyměníme - zpětně směňovat peníze je totiž nevýhodné. V zahraničí můžeme použít i známou platební kartu. Banky na svých pobočkách nabízejí většinou tu nejčastější měnu. Naše tabulka je výběrem dvou platidel – EUR a HRK (Chorvatské kuny). Počítat ale musíme i s poplatky, které si každá jednotlivá banka účtuje jinak. (kaa)

Ilustrační foto: archiv

Místo betonu malovaná zeď graffiti?

ilustrační foto

Ostudná, opadávající zeď mateřské školky v Partyzánské ulici se dočká obnovy. S chátrající betonovou ozdobou pomůže občanské sdružení Přijdu včas, které po republice rozmisťuje známé hodiny s bezpečnostním systémem.

„Už jsem se na to nemohla dívat. Děti si tam hrají, chodí kolem té ostudy a nikdo s tím nic nedělá,“ rozhořčila se šéfka sdružení Jana Kostelníková. Magistrát, kterému mateřinka patří, se do oprav pustit nemůže, protože dezolátní oplocení patří jinému majiteli.

Občanské sdružení „Přijdu včas“ na nic nečekalo a do zařizování se pustilo samo. Jak se nakonec ukázalo, když se chce, všechno se dá.