sněmovna

Volby můžete sledovat na webu kraje

ilustrační foto PvNovinky.cz

Včera odpoledne začali voliči úderem druhé rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí.

Volební místnosti se otevřely včera ve 14 hodin na téměř 15 tisících místech země, ve 22 hodin se uzavřely. Po noční přestávce se zpřístupnily dnes ráno, tedy v sobotu od 8 do 14 hodin. Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout přímo ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště, nebo mimo domovskou obec od volebních komisařů tam, kam přijde hlasovat s voličským průkazem. Do volební místnosti si lidé musí vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti.

Selfie u voleb? Můžete se blejsknout

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Dnes a v sobotu se u nás konají volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Chcete se pochlubit přátelům na sociálních sítích, že jste splnili svou občanskou povinnost, a zvěčnit se ve volební místnosti? Volební zákon to nezakazuje.

Raději se ale na focení domluvte s volební komisí. Pak můžete fotografii umístit i na internet. A pozor, jsou povolené i další věci. Například se smíte na volební lístek podepsat, platnost vašeho hlasu to nenarušuje. 

Dokonce si můžete svůj volební lístek nafotit (i­ s případnými preferenčními kroužky) a ­také ho poslat do světa. A klidně před koncem voleb. (ber)

.

 

O voličský průkaz můžete žádat do středy

ilustrační foto PvNovinky.cz

Voličský průkaz, se kterým se můžete zúčastnit voleb, i když jste zrovna na opačném konci republiky nebo dokonce v zahraničí, mají v Olomouckém kraji už stovky lidí a další přibudou. Na jeho vyřízení zbývá ještě den.

Doklad si lidé mohou vyřídit na svém úřadu trvalého bydliště nejpozději ve středu. Stačí k tomu pouze občanský průkaz. Osobně může volič podat žádost až do dne uzavření volebních seznamů, to znamená do 18. října do 16 hodin. Pokud přijde na příslušnou ohlašovnu a požádá, je mu okamžitě vydán voličský průkaz.

Metrová tříska v srdci člověka. Zachránce putuje do Sněmovny

Foto FN Olomouc

 

Dispečink Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje dostal hlášení o vážném úraze na pile v Otaslavicích v pondělí 3. srpna 2009 v 8.15 hodin. Během dvanácti minut byl vrtulník na místě, kde lékaři nalezli muže v bezvědomí. Zranění mu způsobila metr a půl dlouhá tříska, která se mu zabodla do srdce. Díky perfektní práci lékařských týmů je dnes třiatřicetiletý Jiří Soušek zcela v pořádku.  Jedním z těch, kdo mu zachránili život, je lékař Milan Brázdil. V nedávných volbách se dostal za stranu ANO až do Sněmovny. 

Lékař Milan Brázdil kandidoval v Olomouckém kraji za hnutí Ano. Díky kroužkování se z desátého místa posunul na první příčku. Sympatického  záchranáře, který u letecké záchranné služby působí přes dvacet let, podpora veřejnosti potěšila. Ve Sněmovně se hodlá muž, který je nositelem  Zlatého záchranářského kříže, věnovat hlavně problematice zdravotnictví. I nadále ale bude alespoň příležitostně pracovat v terénu. (ber)

 

Mirek Macek: Projev, který bych přednesl, byv poslancem

ilustrační foto internet

 

Právě jsem dopsal svůj projev v poslanecké sněmovně, který bych tam přednesl, byv poslancem. Tady je:

Vážená paní předsedkyně, vážená vládo, vážení kolegové,

jako mávnutím kouzelného proutku se ze zasedání sněmovny s jediným bodem programu stal hromadný předvolební mítink, ve kterém jsou tradičně zostuzováni protivníci a vychvalovány vlastní řady.

Aktuálně: Víme, jak budou dnes hlasovat dva naši poslanci

ilustrační foto

 

Dnes dopoledne zasedne poslanecká sněmovna a poslanci budou snad vůbec poprvé hlasovat o jejím rozpuštění a předčasných volbách. Rozpuštění sněmovny by znamenalo, že prezident vyhlásí předčasné volby, které se musí konat do 60 dnů od rozpuštění. V této chvíli to vypadá, že poslanci mají zatím své jisté.

 

Nás zajímalo, jak se k problému na středeční schůzi postaví tři prostějovští poslanci, kterým jsme poslali dvě otázky.

1. Jak budete hlasovat v jednání o rozpuštění poslanecké sněmovny?

2. Jakou budoucnost dáváte současné úřednické vládě?

Jitka Chalánková (TOP 09)