stare stavby

Starý Prostějov. Kotelna n.p. Agrostroj

ilustrační foto

Kdysi vytápěla všechny provozy rozlehlé továrny na zemědělské stroje.

Po jejím zániku chátrá. Vše z kovů skončilo ve sběrnách a tak kotelna smutně zírá do minulosti dírami po oknech. Před několika lety ji využili kynologové - záchranáři pro výcvik svých čtyřnohých pomocníků při hledání lidí v sutinách. 

Nové uplatnění zřejmě již nikdy nenajde a tak čeká na definitivní konec. (ber)

Prostějovské stavby. Česká reálka

Foto SOkA Pv

Myslím, že tuto budovu pozná jen málokdo. A přitom stojí přímo v centru Prostějova.

Jde o původní objekt české reálky, postavený v roce 1872 podle projektu Josefa Pospíšila. Po jejím zrušení zde fungovala v letech 1951-68 stavební průmyslovka. Dnes budova, notně zmodernizovaná, která stojí na náměstí E. Husserla, slouží učňovskému školství. (ber)

Prostějovské stavby. Sokolský sportovní areál

Foto SOkA

Zásluhou stavební aktivity Sokola I. se Prostějov dočkal také velkorysého sportovního areálu v Kostelecké ulici.

Na pozemku o rozloze 40.000 m2 za Kosteleckou ulicí vznikl v letech 1925 - 1929 moderní komplex sportovišť, jehož některé stavby jsou prvními místními realizacemi prostějovského rodáka a jednoho z prvních absolventů české školy architektury na České vysoké škole technické v Brně Eduarda Žáčka. Pro zmíněný areál navrhl Žáček objekty tzv. Domoviny a letní tělocvičny (1927 – 1929). (ber) 

Prostějovské stavby. Hlavní nádraží

Foto SOkA

Nejmonumentálnější Prostějovskou poválečnou stavbou, inspirovanou tvorbou třicátých let, je nový objekt hlavního železničního nádraží. V místech původní nádražní budovy v Janáčkově ulici, zničené při bombardování na konci války, byl postaven v letech 1947–1952.

Objekt v sobě slučoval služby administrativní, veřejné i ubytovací. Autor projektu, dr. ing. arch. Jaroslav Otruba z 

Prahy, nalezl inspiraci také u protilehlých Navrátilových bytových domů v Janáčkově ulici. Svědčí o tom cihlově červený lícový obklad stavby.  

Za pozornost stojí i reliéf Dráhy pracují pro mír od Vladimíra Navrátila z roku 1946, osazený na průčelí výpravní budovy. Dívka v pohybu (symbol moderní dopravy) je rozkročena nad okřídleným kolem a z ruky vypouští holubici. (ber)