Moderní operace kýl trénovali lékaři z celé Moravy tradičně v Nemocnici Prostějov

Moderní operace kýl trénovali lékaři z celé Moravy tradičně v Nemocnici Prostějov
Foto Nemocnice Prostějov

Operace kýl podle nejmodernějších trendů trénovalo dvanáct lékařů z celé Moravy v Nemocnici Prostějov. Lékaři se zde účastnili tradičního specializovaného kurzu „Smart Hernia“ zaměřeného na operativu kýl, který pořádá Česká herniologická společnost ve spolupráci s chirurgickým oddělením Nemocnice Prostějov a Ústavem normální anatomie Lékařské fakulty Univerzity Palackého Olomouc.

Odborný program odstartoval ve čtvrtek 10. února dopoledne na Lékařské fakultě Univerzity Palackého teoretickou částí zaměřenou na nejrůznější typy kýl i operativní techniky od historie k současným operačním postupům.

Účastníci si přitom na anatomických preparátech mohli obnovit své znalosti z anatomie stěny břišní a třísla. Na úvodní část navázal v pátek 11. února praktický nácvik operací kýly v Nemocnici Prostějov. Účastníci mimo jiné trénovali zákroky na speciálních trenažérech s videotechnikou, které simulují operační vstupy do dutiny břišní.

„Trenažery jsou skvělým pomocníkem pro praktické začátky a trénink operačních technik endoskopické chirurgie. O tom se přesvědčili mladí lékaři na závěr prvního dne workshopu,“ říká Adolf Gryga,

lékař chirurgického oddělení Nemocnice Prostějov a organizátor postgraduálních kurzů „Hernia Basic“ a nyní workshopu „Smart Hernia“.

Při využití trenažerů přitom účastníci kurzu pracují již s opravdovými nástroji, se kterými se později setkávají v praxi. „Účastníci kurzu tak získávají první správné návyky pro práci s reálnými nástroji a učí se vůbec celé technice a systému, kdy sledujete to, co děláte, pouze na monitoru, nikoliv reálně pohledem na ruce,“ vysvětluje Jiří Kubačák, primář chirurgického oddělení prostějovské nemocnice, ve které ročně operují více jak 400 pacientů s kýlou.

Druhý den akce byl věnován živým přenosům z centrálních operačních sálů Nemocnice AGEL Prostějov. Vzhledem k epidemiologické situaci se práce na operačním sále vedle zkušeného propagátora miniinvazivní chirurgie, primáře Jiřího Kubačáka, aktivně zúčastnilo jen několik kolegů. Lékaři v seminární místnosti ale nebyli o nic ošizeni.

„Díky moderní technologii, kterou Nemocnice rostějov disponuje, mohli frekventanti operaci sledovat spolu s komentářem operatéra ze zázemí centrálních operačních sálů, což je z hygienicko-epidemiologického hlediska velkým benefitem,“ dodává Kubačák.

Ve vzdělávání mladých lékařů v problematice kýlních operací chce Česká herniologická společnost ve spolupráci s Nemocnicí Prostějov pokračovat i nadále. Chirurgické oddělení Nemocnice Prostějov je již od roku 2012 držitelem certifikátu „Centrum pro řešení kýly“. V roce 2014 primář Adolf Gryga,  se zainteresovanými kolegy z dalších pracovišť v ČR založil zcela novou platformu specializované péče o nemocné s kýlou a defekty stěny břišní. „Stáli jsme u vzniku České herniologické společnosti, která je od stejného roku Českou větví EHS (European Hernia Society) a odbornou sekcí České chirurgické společnosti. Mimo spoustu jiných je jejím úkolem stát se koordinátorem chirurgických pracovišť v Česku, která se společně hlásí k vytvoření a dodržování

standardních postupů v diagnostice, operační technice a pooperačním sledování těchto nemocných,“ upřesňuje Adolf Gryga. (Zdroj Nemocnice Pv)

Poslat nový komentář