Prostějovské domy. Bratrská škola

Prostějovské domy. Bratrská škola
Foto https://www.pamatkovykatalog.cz/
Další fotky: 
Prostějovské domy. Bratrská škola

Troufám si říci, že o tomto objektu většina z obyvatel Prostějova vůbec neví. Jedním z důvodů je i skutečnost, že sice stojí ve frekventované Kostelecké ulici, ale doslova v utajení – ve dvorním traktu. Z ulice je sice vidět, ale málokoho napadne, že jde o renesanční objekt.

Objekt bývalé Bratrské školy (postavena Jednotou bratrskou) uniká pozornosti veřejnosti, neboť je umístěn téměř celý v bloku domů na Kostelecké ulici (ve dvoře domu čp. 245), naproti budově zámku a pojišťovny.

Sbor Jednoty bratrské existoval v Prostějově již koncem 15. století. Budova Bratrské školy, nesoucí renesanční prvky, byla postavena v polovině 16. století. Ve škole působili mj. i Jan ze Žerotína či Jan Blahoslav (r. 1550). Po bitvě na Bílé hoře následovala rekatolizace - r. 1621 byl z města vypuzen poslední evangelický kněz a také správci sboru uprchli do exilu.

Budova někdejší školy je částečně podsklepená, zděná, s malou dřevěnou přízemní verandou na západní straně, u které je též vstup. Cennou památkou je fragment obrazu na omítce s motivem dvou světců, několik původních oken či zbytky sgrafitové výzdoby z roku 1567. Interiér byl značně přestavěn v 19. - 20. století. Roku 1992 byla budova zapsána na seznam nemovitých kulturních památek ČR. Objekt je v současnosti neudržován. (ber)

Poslat nový komentář