Lovecký zámeček Ferdinandsko jen tak nenavštívíte

Lovecký zámeček Ferdinandsko jen tak nenavštívíte
Foto ber
Další fotky: 
Lovecký zámeček Ferdinandsko jen tak nenavštívíte

Barokní lovecký zámeček Ferdinandsko nechal v roce 1757 postavit olomoucký biskup kardinál Ferdinand Julius Troyer z Troyersteinu.  Stavbu, jejíž součástí je kaple, zasvěcená patronovi lovu, svatém Eustachovi, najdete ve vojenském újezdu Březina. Ač je chráněnou kulturní památkou, jen tak ji tedy nenavštívíte.

Mně se to povedlo v rámci Dne otevřených dveří Březiny v minulých dnech. Mimo zmíněné kaple sloužilo první poschodí zámku k ubytování lovců a hostů, přízemí využíval doprovod a služebnictvo. Po Troyerově smrti byl zámeček využíván jen sporadicky, do roku 1935 zde sídlila správa arcibiskupských lesů. V roce 1935 byl vykoupen státem a převeden pod správu Ministerstva obrany. Pak v něm sídlila správa vojenského prostoru, za války německá armáda. Po osvobození byl vykraden a začal pustnout. Od roku 2005 není využíván.  

Kdysi reprezentativní budova je dnes v havarijním stavu, z původního vybavení se zachovala jen jediná kachlová kamna. Přístup nejen dovnitř, ale i do její blízkosti, je z důvodu hrozícího nebezpečí úrazu zakázán.

Podle slov průvodce se zámeček zřejmě rekonstrukce nikdy nedočká a může se stát, že postupně splyne s krajinou. Vlastní ho sice stát, ale je ve vojenském prostoru. Památkáři do něj investovat nechtějí, protože by nebyl přístupný pro veřejnost. Armáda do něj investovat nechce, protože není v jejím majetku.

Začarovaný kruh, který nás zřejmě připraví o jednu zajímavou a půvabnou stavbu. (ber)

Poslat nový komentář