Prostějovu přibyli obyvatelé. Čapí rodiče už vyvedli mladé

Prostějovu přibyli obyvatelé. Čapí rodiče už vyvedli mladé
Ilustrační foto Jana Zaorálková
Další fotky: 
Prostějovu přibyli obyvatelé. Čapí rodiče už vyvedli mladé

Čápům se na komíně prostějovské Galy daří. Podle pozorování Jany Konšelové 28. května ale zatím není jasné, zda jsou v hnízdě dvě mláďata, nebo budou rodiče vychovávat jedináčka. V loňském roce pár vyvedl dvojčata.

Na komíně v Krasicích byl první čáp spatřen 14. března. O pár týdnů později přibyl i druhý z dvojice a 4. dubna bylo pozorováno páření páru. Bylo úspěšné, protože 28. května Jana Konšelová na hnízdě uviděla prachový šat čápátek. Kolik jich ale je, zatím nerozluštila.

Radost má i 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. Nejen proto, že čáp patří neodmyslitelně k vítáí občánků, kterému se věnuje již řadu let. „V roce 2022 jsem se obrátila na ředitele Galy Michala Preiningera, protože mi volali obyvatelé, že čáp se marně snaží na tamějším komíně postavit hnízdo. Komín byl totiž ukončen pevnou vypouklou částí. Obrátili jsme se společně na hasiče, kteří pomocí plošiny k hnízdu dopravili statika. Ten následně zjistil, jak komín upravit,“ uvedla Milada Sokolová.

Stavební úpravy komína přišly celkově i s pořízením hnízda na sto padesát tisíc korun. „Již před lety založila místní Občanská demokratická strana transparentní účet, ze kterého financujeme a podporujeme různé spolky či akce ať již charitativního, sociálního, sportovního, či kulturního charakteru. Z tohoto účtu jsme tedy také přispěli i na ‚čapí hnízdo‘ částkou šedesáti tisíc korun. Velmi děkuji společnosti Gala za vstřícnost a ochotu, s jakou se do řešení tohoto problému pustila a že dofinancovala nemalou částku pro návrat čápů na jejich komín,“ dodala Sokolová. (ber)

Komentáře

Tak to mám radost. Díky všem, kterým se podařilo toto dílo.

Poslat nový komentář