V zámku Čechy pod Kosířem bude k vidění Mánesova Švadlenka

V zámku Čechy pod Kosířem bude k vidění Mánesova Švadlenka
Foto https://sbirky.ngprague.cz/

Ozdobou návštěvnické sezony zámku v Čechách pod Kosířem, který se otevřel po nucené pauze v úterý, bude jeden z nejslavnějších obrazů Josefa Mánesa Švadlenka. Dílo z poloviny 19. století zapůjčila zámku Národní galerie v Praze, na Moravě se obraz objevil naposledy zhruba před půl stoletím.

„Výstavní prostory jsme letos obohatili obrazem Švadlenky od Josefa Mánesa, od jehož narození v květnu uplynulo 200 let. Malíř dvacet let trávil právě v Čechách pod Kosířem. Švadlenka je jedno z nejznámějších obrazů, které namaloval. Je to hodně expresivní obraz, který se vymyká z jeho tvorby," řekl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, které zámek spravuje.

Obraz Švadlenka Mánes namaloval v letech 1858 až 1859. Podle Národní galerie v Praze, která má obraz ve svých sbírkách, jde o nejlepší ukázku Mánesovy žánrové malby. Zachycuje postavu těhotné dívky, jež sklání hlavu v pláči nad rozešitými svatebními šaty. Podle některých výkladů může jít o portrét Františky Pokorné, nevěsty Mánesova přítele a malíře Adolfa Kosárka, který v době své svatby byl již těžce nemocen tuberkulózou.

Obraz, jehož hodnota je vyčíslena na deset milionů korun, se po skončení sezony vrátí zpět do Národní galerie v Praze. S ním budou do Prahy odvezeny i všechny Mánesovy obrazy, které lze nyní vidět na zámku. (ber)

Poslat nový komentář