Padesátka studentů gymnázia přišla darovat krev

Padesátka studentů gymnázia přišla darovat krev
Další fotky: 
Padesátka studentů gymnázia přišla darovat krev

Transfúzní oddělení prostějovské nemocnice, která je členem skupiny AGEL, zaplnili během pondělního a úterního dne studenti i učitelé z Gymnázia Jiřího Wolkera. Místo do školních lavic tak studenti usedli na odběrová křesla. Nejcennější tekutinu darovalo celkem 50 studentů a 8 pedagogů. Většina z nich darovala krev poprvé.
„Už delší dobu jsem měla v úmyslu darovat krev a touto formou pomoci tam, kde je to skutečně potřeba. Mísily se ve mně pocity strachu i toho, co přesně očekávat, ale bylo to úplně v pohodě,“ prozradila pocity jedna ze studentek gymnázia Yveta.
Přes veškeré úspěchy v rozvoji medicíny zůstává krev bezplatných dárců nepostradatelnou pro léčbu řady nemocí, provádění složitých operací i záchranu životů při úrazech nebo jiných krevních ztrátách. Spotřeba krve se meziročně v prostějovské nemocnici v roce 2010 oproti roku 2009 zvýšila o více než 400 transfuzních přípravků a letošní dosavadní vývoj ukazuje, že může ještě narůst.
„Na Gymnáziu Jiřího Wolkera jsme se shodli, že by nemělo jít o jednorázovou akci, ale o trvalejší spolupráci, která by se mohla každý rok opakovat. Myslím, že věc má pro naši školu i důležitý výchovný prvek,“ říká ředitel gymnázia Ing. Michal Šmucr.
„Chci poděkovat a vyjádřit uznání vedení, pedagogům a studentům Gymnázia Jiřího Wolkera. Jimi darovaná krev je příkladem zdánlivě prosté – přesto ale nenahraditelné lidské solidarity.“ řekl ředitel prostějovské nemocnice Ing. Tomáš Uvízl s tím, že celé akce si váží o to víc, že přivedla do nemocnice řadu prvodárců. „Účast studentů předčila naše očekávání a všichni jsme ocenili u tak mladých lidí jejich humánní a lidsky zralý přístup,“ dodal ředitel Uvízl.
Dárcem se může stát každý člověk od 18 do 60 let, s váhou nad 52 kilogramů, který v minulosti neprodělal žádný typ infekčního zánětu jater, onemocnění pohlavní chorobou či jiné závažné infekční onemocnění a není v současné době pro žádné onemocnění sledován. „Pokud Vám není lhostejné ohrožení zdraví a životů vašich spoluobčanů, blízkých a příbuzných, zařaďte se i vy mezi bezpříspěvkové dárce krve našeho regionu, rádi Vás uvítáme,“ uzavřel vedoucí lékař transfuzního oddělení MUDr. Jiří Šlézar.
(red)

Poslat nový komentář