dobročinnost

Starorežná obdarovala keramickou dílnu speciální školy

Keramická dílna Jistoty. Foto archiv školy
Keramická dílna Jistoty. Foto archiv školy

Finanční dar ve výši 30 000 korun věnovala společnost Granette & Starorežná Distilleries Střední, základní a mateřské škole JISTOTA v Prostějově v Tetíně.

Tato soukromá škola zajišťuje výchovu a vzdělávání dětem a mládeži se speciálními potřebami podle jejich zdravotního postižení. Vzdělávání v praktické škole umožňuje žákům doplnění a rozšíření všeobecného vzdělání dosaženého v průběhu plnění povinné školní docházky, osvojení vědomostí, dovedností potřebných k výkonu konkrétních jednoduchých činností v různých profesních oblastech i v každodenním životě.

Okrašlovací spolek města Prostějova na inspirační návštěvě ve Znojmě

ilustrační foto

Okrašlovací spolek města Prostějova navázal spolupráci s Okrašlovacím spolkem ve Znojmě. Na pozvání Jihomoraváků se zúčastnili členové prostějovského spolku Jiří Svatoš a JUDr. Josef Augustin na spolkové akci ve Znojemské Besedě, která je tady již tradicí a při níž jsou předávány ceny vybraným osobnostem za podíl na kulturních a společenských aktivitách okrašlovacího spolku v regionu. 

„Navzájem jsme se seznámili s činností obou spolků. Ve své podstatě je činnost shodná, nicméně jsou určité odlišnosti. Zatímco znojemský spolek je velkým oponentem vedení města a prosadil například dlažbu na náměstí místo původního plánu betonových ploch, prostějovský spolek s městem spolupracuje a snaží se hledat místa, kam město ,nedohlédneʼ. A to jak v oblasti péče o zeleň, tak i pořádáním kulturně-společenských akcí pro širokou veřejnost,“ uvedl místopředseda Jiří Svatoš. Činnost znojemského spolku je spíš nenápadná, avšak velice přínosná.

Květinový den proti rakovině

ilustrační foto

Středu 16. května vyhlásila Liga proti rakovině Českým dnem  proti rakovině. Na frekventovaných místech Prostějova, stejně jako v dalších městech, budou po celý den nabízet dobrovolníci a studenti žluté kytičky jako symbol projektu, který má pomoci při léčbě nádorového onemocnění.

Tento den je spojen se žlutými kvítky měsíčku lékařského, letos je ozdoben oranžovou stužkou. Občané mohou přispět jakoukoli částkou, ta nejnižší je pouhých 20 korun českých. Za jakýkoliv obnos dostane každý přispěvatel žlutou květinku jako symbol Dne boje proti rakovině a také informativní letáček. Kdo letos dobrovolníky s kasičkou celostátní sbírky nepotká, může přispět dárcovskou DMS.

Skautské kuře si opět píplo o příspěvek

ilustrační foto
ilustrační foto

I letos se v období Velikonoc rozběhli skautíci po náměstích a ulicích Prostějova v doprovodu  kulaťoučkého žluťoučkého kuřete s červenobílým záchranným kruhem, které je maskotem celostátní veřejné sbírky „Pomozte dětem!“. Za příspěvek do kasiček jedné z nejznámějších sbírek v Čechách nabízeli malovaná vejce či žlutá kuřátka.

Někdo vysypal z portmonky mince, někdo přidal víc. Přispěl každý, kdo není lhostejný k osudu postižených, zanedbávaných nebo ohrožených dětí. Nastřádaná korunka ke korunce vydá na pěknou sumičku a tak se stala sbírka Velikonoční skautské kuřátko významným příspěvkem akce Pomozte dětem! Jde o to získat peníze pro děti, ale také o solidaritu a ochotu lidí věnovat na dobrý účel alespoň malou sumu peněz. Podobných sbírek je hodně, takže je někdy složité se v nich vyznat. Ale pokud poslouží potřebným, pak nikdo nelituje několika mincí.

Jak potěšit nemocné děti? Přece písničkou

Tomáš Jurenka, foto archiv
Tomáš Jurenka, foto archiv

Odpoledne s písničkou a veselým povídáním prožily děti hospitalizované na dětském oddělení prostějovské nemocnice. Dobrou náladu a povzbuzení vnesl do dětských dušiček Tomáš Jurenka, semifinalista Superstar a známý DJ.

Již od svého skvělého účinkování v talentové zpěvácké soutěži se Tomáš Jurenka angažuje i v různých benefičních vystoupeních. A to nejen jako hvězda Superstar, ale také jako člen Okrašlovacího spolku města Prostějova se podílí na různých akcích věnovaných dětem. Přispívá k dobré náladě při dětských dnech pro dětské domovy a především neodmyslitelně patří k „Mikulášské“ v domově dětí v Plumlově. 

Benefiční večer ve prospěch nemocných dětí

Moderátorka Zdeňka Žádníková (vpravo) je i flétnistkou
Moderátorka Zdeňka Žádníková (vpravo) je i flétnistkou

Nadační fond Zdeňky Žádníkové uspořádal v hotelu Tennis Club v Prostějově benefiční večer na podporu dětského oddělení prostějovské nemocnice. 

Dobrovolné vstupné a aukce uměleckých předmětů přinesla výtěžek 115 tisíc korun, z něhož bude věnována potřebná finanční částka na rekonstrukci čekárny ambulantního prostoru dětského oddělení Nemocnice Prostějov – Středomoravská nemocniční, Člen skupiny AGEL.

V první části benefičního večera proběhl malý koncert, jehož moderování se ujala známá herečka a patronka nadačního fondu Zdeňka Žádníková-Volencová. 

Tříkrálová sbírka: Vykoledováno nejvíce peněz v historii

ilustrační foto

Letošní Tříkrálová sbírka překonala loňský rekord. Počítání je definitivně u konce, kasičky jsou rozpečetěny. Výnos ze sbírky podpoří desítky charitních akcí v České republice, desetina výnosu půjde na pomoc do zahraničí. Čeští koledníci po domácnostech vykoledovali částku 73 895 466,82 Kč a dalších 792 288 Kč přispěli lidé zasláním dárcovské DMS. Celkový výnos z lednové sbírky činí částku 74 687 754,82 Kč.

Tříkrálové sbírky, která je největší dobrovolnickou akcí u nás, se účastní na padesát tisíc koledníků z řad dětí a mládeže a dalších dobrovolníků. Její výnos podpoří služby pro seniory, nemocné a handicapované, ale také lidi bez domova nebo v hmotné či sociální nouzi. Většina finančních prostředků zůstává v regionu, kde byly vykoledovány. Letošní výsledek je přitom největším v celé historii pořádání sbírky.

Charita sbírá teplé věci pro bezdomovce

ilustrační foto

Charita Prostějov vyzývá všechny, kteří mají doma starší teplé věci – trička, mikiny, bundy, tepláky, boty, rukavice, čepice apod. – a uvažují o jejich likvidaci, ať to tentokrát provedou trochu jinou formou. 

 

Charitě už docházejí zásoby a v tomto počasí hrozí bezdomovcům umrznutí. Pokud něco z uvedeného sortimentu doma máte - dodejte to na Charitu. Sídlí u místního nádraží v Prostějově, ulice Martinákova 9. Tel: 582 344 524.

(red)

 

Tři králové koledovali u každých dveří

O víkendu proběhla sbírka také ve Víceměřicích.

V průběhu víkendu se v městech a obcích vyrojily trojice koledníků se symbolickými královskými korunami, aby si v duchu tradice dobrovolné dary a dárky a na oplátku označili posvěcenou křídou bydliště dárců znamením požehnání. Jedinou legální Tříkrálovou sbírku uspořádalo letos podvanácté Sdružení České katolické charity.  

Koledníci se zapečetěnými tříkrálovými pokladničkami vyšli převážně přesně o svátku Tří králů v pátek 6. ledna a pak o víkendu do ulic města i dalších obcí děkanátu, aby požádali o příspěvek na charitativní účely. Symbolické postavy králů Baltazara, Kašpara a Melichara připomínají starou lidovou tradici tříkrálových koledníků. Lidé tak mají možnost podílet se na charitativní práci a pomoci trpícím a potřebným lidem.  

Tříkrálová sbírka znovu pomůže potřebným

ilustrační foto

Sdružení České katolické charity pořádá již 12. ročník Tříkrálové sbírky. Stejně jako v minulých letech je věnována na pomoc rodinám a osobám se zdravotním postižením, nemocným a osamělým v tíživé životní situaci. Trojice koledníků budou sbírat do kasiček dobrovolné peněžní dary, které odmění symbolicky cukrem. 

Postavy králů Baltazara, Kašpara a Melichara vyjdou s tříkrálovými pokladničkami také do ulic Prostějova i dalších obcí prostějovského děkanátu. V celostátním měřítku bude sbírka probíhat už od 1. ledna 2012 podle místních zvyklostí a bude ukončena 14. ledna.