Další, téměř neuvěřitelný facebookový podvod

Další, téměř neuvěřitelný facebookový podvod
ilustrační foto fb.com

 

Trestných činů neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku se dopustil neznámý pachatel, který 11. 12. 2014 překonal heslo k facebookovému profilu 22letého muže ze Šumperska. Posléze z daného profilu, jeho jménem, oslovil přátelé s žádostí finanční výpomoci a zaslání částky 40 Kč.

Na tuto žádost zareagovala 25letá žena a 24letý muž ze Šumperska. Oba na základě pokynů od pachatele si stáhli a vyplnili formulář k provedení transakce. Při potvrzení formuláře se zobrazilo hlášení, že transakci nelze provést, a na základě dalších pokynů do dalšího formuláře je zapotřebí uvést potřebné informace k provedení této operace. Oba poškození tak pachateli přes formuláře poskytli údaje svého elektronického bankovnictví včetně přístupových hesel.

"Žena posléze zjistila, že z jejího účtu byla převedena na jiný bankovní účet částka ve výši 12000 Kč. Dvaadvacetiletý muž obdobným způsobem přišel o 10000 Kč," doplnil policejní mluvčí Josef Bednařík. 

V současné době je celý případ v šetření. Pachateli v případě dopadení hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

Policie České republiky upozorňuje občany, aby při bankovních převodech byli velice obezřetní a v případě podezření kontaktovali přímo svoji banku nebo policii. Dále, aby do žádných formulářů nevyplňovali přístupová hesla, jiné údaje k elektronickému bankovnictví a už vůbec nepřeposílali SMS z banky na jiná telefonní čísla! (red)

Komentáře

Lide jsou proste hloupi. Facebook bych v tomto pripade nevinila.

Poslat nový komentář