Nepřeposílejte kamarádovi SMS! Přijdete o peníze!

Nepřeposílejte kamarádovi SMS! Přijdete o peníze!
ilustrační foto pixabay

V období od 1. do 10. října neznámý pachatel ze vzdáleného přístupu překonal zabezpečení účtu na sociální síti, provázaného s další mobilní aplikací šestačtyřicetiletého muže z Prostějovska. V profilu pozměnil údaje a zablokoval uživateli přístup. 

Následně jeho jménem rozeslal osobám uložených v „přátelích“ na tomto účtu žádosti o telefonní kontakty na ně, o sdělení informací k jejich platebním kartám a o reakci na zaslané údajně výherní kódy. Někteří z „přátel“ na žádost zareagovali, a to v domnění, že komunikují se známým. Vzápětí jim však byly přes mobilního operátora stržené různé finanční částky.

Obdobnou skutečnost poznala i dvaačtyřicetiletá žena z Prostějova, která byla 1. října přes sociální síť požádána známým o sdělení svého telefonního čísla. Poté co žádosti vyhověla a zaslala své telefonní číslo, byla požádána o přeposlání SMS zprávy s kódem a informací, že slouží k restartování hesla k účtu na sociální síti. I této žádosti jmenovaná vyhověla a následující den se již nedostala do svých účtů na sociálních sítích. Neznámý pachatel zneužil její účet na síti a jejím jménem oslovil její „přátele“ za účelem získání finančního prospěchu.

"V obou případech prostějovští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až čtyři léta," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman.

 

PAMATUJTE!

- v žádném případě nikomu nepřeposílejte SMS zprávy, o které Vás požádá domnělý kamarád

- k zabezpečení svých účtů na sociálních sítích používejte silná hesla (red)

 

Poslat nový komentář