Tip na výlet. Fort Křelov

Tip na výlet. Fort Křelov
Foto forty.cz, ber

Fort Křelov XVII. je polygonální permanentní fort vybudovaný v letech 1851 až 1854. Patří do první čtveřice pevnůstek (spolu s forty XI., XIII., XV.), které od roku 1850 postupně vznikaly západně a jihozápadně od pevnosti Olomouc. Fort představuje mnohem víc než jen vojenskou historii. Kromě muzea se zde nachází tiskárna, kinematograf, kovárna, i restaurace Citadela.

Zásadním místem celé pevnosti je muzeum. Díky muzeu návštěvník nejlépe pochopí nejen historii této pevnosti, ale všech pevností, které postupně vznikaly západně a jihozápadně od Olomouce. Muzeum nabízí také komentované prohlídky pro veřejnost i pro předem objednané skupiny návštěvníků. Průvodce vás seznámí se vznikem a historií fortového opevnění a zajímavostmi o fortu. Projdete si vnitřní prostory reduitu, ubytoven mužstva, buzer platzu se studnou, prostory šíjové kaponiery – místa poslední obrany a další zajímavá místa pevnosti. Komentovanou část prohlídky zakončíte v expozici militarií, dobových fotografií, plánů fortů a map fortového opevnění města Olomouce.

 Půjdete si prohlédnout i masivní zemní valy, zajdete na vyhlídku, která vám odhalí nejlepší pohled na Olomouc. Nepřijdete ani o tajemství, které skýtají dávno v minulosti budované kasematy, které si můžete projít s lucernou. 

Zajímavé jsou i ateliéry, tiskařský a kovářský ateliér, stejně, jako kinematografická výstava. Na té jsou k vidění přístroje od pravěku kinematografie z druhé poloviny 19. století, tedy od laterny magiky, přes promítačky na kliku až po moderní promítací přístroje. 

Otvírací dobu najdete na https://www.forty.cz/. (ber)

Poslat nový komentář