Fotopostřeh: Nevěstinec v Husově náměstí má zajímavou historii

Fotopostřeh: Nevěstinec v Husově náměstí má zajímavou historii
Ilustrační foto ber

Už několik let je zchátralá budova bývalého hotelu v Husově náměstí trnem v oku nejen kolemjdoucím. Hotel býval krásnou stavbou a jeho minulost je docela zajímavá.

„Na Husáku býval dobytčí trh, proto mu moji prarodiče, kteří zde bydleli, vždycky říkali „Dobytčák“. Hotel za první republiky vlastnili Domluvilovi, kteří zde ubytovávali hlavně trhovce a obchodní cestující.  To se jim ale přestalo vyplácet, tak z toho udělali nevěstinec. Děda mi vyprávěl, jak tam chodíval s kamarádem, vrstevníkem Jiřím Wolkerem. Samozřejmě, že kvůli babičce tvrdil, že navštěvovali pouze restauraci, která byla v přízemí,“ vzpomíná paní Lenka.

Hotel byl v provozu i za války, na což vzpomínal zase její tatínek. „Chodil tam dědovi pro pivo a říkal, že slečny byly velmi hodné a dostával od nich sladkosti,“ dodává. Provoz zařízení byl ukončen v padesátých letech. Rodina Domluvilova dům obývala dál, na jeho opravy ale neměla peníze.

Ona sama pamatuje už jen poslední obyvatelku domu, paní Domluvilovou. „Ona se celý život starala o rodiče. Měla důchod pár korun, a tak chodila sbírat papír, ovoce a tak. Prarodiče jí často přilepšovali jídlem. Dům už byl v době, kterou si pamatuji já, zdevastovaný, střecha zatékala. Paní Domluvilová ke konci bydlela na dvoře v bývalé prádelně. Domu se ale vzdát nechtěla, když přistoupila na komunikaci o případném prodeji, požadovala na tu dobu nesmyslné částky. Pak těžce onemocněla a z nemocnice už se nevrátila,“ dodává.

Od té doby už kdysi krásný dům jen chátrá. Škoda jej. (ber)

Poslat nový komentář