Toužily po lásce. Přišly o iluze i peníze

Toužily po lásce. Přišly o iluze i peníze
ilustrační foto pixabay.com

Policisté apelují na osamělé ženy, aby byly opatrné, pokud se seznamují s muži prostřednictvím sociálních sítí. Obzvláště pozorné by měly být, pokud je o přátelství požádá neznámý protějšek ze zahraničí. Doporučují tyto žádosti odmítnout. A pokud už na takové přátelství přistoupí, aby „virtuálnímu příteli“ v žádném případě neposílaly peníze. V uplynulém týdnu přijali policisté v našem regionu dvě oznámení od žen, ze kterých internetová známost vylákala obrovské částky peněz.

„V prvním případě podvodník kontaktoval sedmačtyřicetiletou ženu v polovině října 2019 prostřednictvím internetové seznamky. S ženou si dopisoval do poloviny července 2020. Za tuto dobu ji dokázal přimět k zaslání 1 200 000 korun. Ženě napsal, že jí poslal balíček se zlatem v hodnotě 24 000 000 korun, který cestou zadrželi celníci, a požádal ji, aby zaslala několik tisíc EUR za proclení zásilky, pojištění a další poplatky. Žena postupně platila. Utratila nejen všechny své uspořené peníze, ale na většinu plateb si vzala úvěr,“ popsal podvod policejní mluvčí Libor Hejtman. Za přečin podvod pachateli hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.

V druhém případě se čtyřicetiletá žena na konci června 2020 seznámila s podvodníkem na sociální síti, který se vydával za Čechoameričana trvale žijícího v Praze. Nápadník uvedl, že působí jako lékař na americké vojenské základně v Sýrii. Hned druhý den od seznámení ženu poprosil o zaslání částky 1 500 liber. Jako důvod uvedl zakoupení notebooku synovi do školy, který studuje v Anglii a sám podle pravidel na základně nemůže disponovat se svým bankovním účtem. Nezapomněl opomenout, že peníze samozřejmě vrátí. Žena souhlasila a poslala požadovanou částku do zahraničí. Zhruba za týden ji dotyčný požádal, aby kontaktovala jeho nadřízeného, přímo generála, kvůli udělení dovolené, aby mohl za ženou přijet. Tento „generál“ ženě e-mailem odpověděl, že dovolenou schválí, ale je nutné uhradit výdaje za téměř 16 000 dolarů. Žena i tuto částku zaplatila, ale i po této platbě byla nadále požádána o zaplacení dalších nejrůznějších poplatků. Aby je uhradila, vyřídila si úvěr ve výši 500 000 korun. V tuto chvíli ji kontaktoval zástupce finanční společnosti poskytující úvěr a varoval ji před možným podvodným jednáním. Žena nakonec peníze do zahraničí neposlala, úvěr vrátila a věc oznámila na Policii ČR. Podvodník přesto z ženy za jeden měsíc vymámil přes 400 000 korun. Pachateli za přečin podvod hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.

V této souvislosti policisté opětovně nabádají k obezřetnosti při komunikaci s neznámými lidmi.

Abyste se nestali obětí seznamovacího podvodu, dodržujte následující rady:

- dobře zvažte, zdali přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu

- dávejte si pozor na sliby týkajícího se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí

- protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby, milá slova, komplimenty, lichotky

- pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka např. lékaře, architekta, vojáka, různé specialisty…

- bývají rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu

- předstírají intenzivní zájem o vaše soukromí, vědí, co osamělá žena potřebuje

- své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců

(red)

Poslat nový komentář