V Jeseníkách dnes zemřel lyžař. Už třetí

V Jeseníkách dnes zemřel lyžař. Už třetí
ilustrační foto Horská služba ČR

Šestačtyřicetiletý lyžař dnes dopoledne v plné rychlosti vylétl z trati na sjezdové dráze ve skiareálu Klobouk v Karlově, narazil do stromu a zraněním podlehl.

Ani bezpečnostní přilba mu při prudkém nárazu nepomohla a lyžař utrpěl velice vážná zranění. „Nás k zásahu vyzval náš dispečink, který dostal informaci z linky 155. Údajně muž po nehodě ještě komunikoval, ale zřejmě bezprostředně poté ztratil vědomí, uvedl Martin Chalupa, zasahující člen Horské služby Jeseníky. Dodal, že záchranáři se ke zraněnému dostali velice rychle, i když sníh na sjezdové dráze je zcela zledovatělý. Jakmile členové HS dorazili na místo nehody, zjistili, že muž je v bezvědomí a nevykazuje ani známky srdeční činnosti. Okolostojící lyžaři již započali s laickou resuscitací, takže záchranáři si muže převzali a pokračovali v ní dál.

„Mířil k nám také vrtulník Letecké záchranné služby a sanitní vůz zdravotnických záchranářů. Jakmile dojela sanitka, muže jsme ve vakuové matraci šetrně svezli pod sjezdovku a i během transportu pokračovali v resuscitaci,“ doplnil n Chalupa s tím, že sám odjel cca 1 kilometr pro posádku vrtulníku, který nemohl přistát přímo na Klobouku. Lékař LZS pak nechal lyžaře umístit do sanitky, kde ještě nějakou dobu probíhaly pokusy obnovit muži životní funkce. Nakonec však byl nucen konstatovat smrt.

„V této sezóně jde už o třetí úmrtí návštěvníka našich hor. Z toho ve dvou případech jde zřejmě o neopatrnost. Doporučuji proto všem sjezdovým lyžařům, snowboardistům, freeridistům i běžkařům, aby dodržovali Desatero FIS pro bezpečný pohyb v horách,“ důrazně varoval Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. (red)

Poslat nový komentář