23. dubna 1955 představil Otto Wichterle světu kontaktní čočky

23. dubna 1955 představil Otto Wichterle světu kontaktní čočky
Foto ČT

Na málokterého prostějovského rodáka může být město pyšné tak, jako na Ottu Wichterleho. Světoznámý chemik obohatil svět obyčejných lidí o více než sto padesát vynálezů a patentů. Je rovněž autorem dvou stovek odborných publikací. Právě včera jsme připomněli výročí z 23. dubna 1955, kdy Otto Wichterle představil světu svůj další fenomenální vynález – kontaktní čočky, které dnes používá asi 100 milionů obyvatel naší planety.

Otto Wichterle se narodil 27. října 1913 v Prostějově. Po absolvování gymnázia se přihlásil v roce 1931 na Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství. Diplomovou práci vypracoval u profesora Votočka v roce 1935 a v roce 1936 dosáhl doktorátu technických věd. Od roku 1940 byl zaměstnán v Baťově výzkumném ústavu ve Zlíně, kde vedl pracovní skupinu, zabývající se výzkumem polyamidů. Jeho tým vyvinul postup spřádání polyamidové příze, což později umožnilo výrobu punčoch a ponožek z prvního českého umělého vlákna – silonu.

Wichterleho jméno nese od roku 1993 jedna z planetek naší sluneční soustavy. Otto Wichterle zemřel 18. srpna 1998 ve věku 84 let.

Město Prostějov si tuto osobnost připomenulo nejenom například pojmenováním jednoho z gymnázií, ale také třeba jedním z dílů projektu Skryté příběhy,v němž se mohou zejména děti seznámit v ulicích Prostějova s Wichterlovým největším vynálezem. (ber)

Poslat nový komentář