Otto Wichterle

Dnes by Otto Wichterle slavil narozeniny

Foto Otto Wichterle

Na málokterého prostějovského rodáka může být město pyšné tak, jako na Otto Wichterleho. Světoznámý chemik obohatil svět obyčejných lidí o více než sto padesát vynálezů a patentů. Je rovněž autorem dvou stovek odborných publikací. Otto Wichterle se narodil 27. října 1913 v Prostějově.

Po absolvování gymnázia se přihlásil v roce 1931 na Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství. Diplomovou práci vypracoval u profesora Votočka v roce 1935 a v roce 1936 dosáhl doktorátu technických věd. Od roku 1940 byl zaměstnán v Baťově výzkumném ústavu ve Zlíně, kde vedl pracovní skupinu zabývající se výzkumem polyamidů. Jeho tým vyvinul postup spřádání polyamidové příze, což později umožnilo výrobu punčoch a ponožek z prvního českého umělého vlákna – silonu.

Škola změní název. Jmenovat se bude po vynálezci Wichterlem

Foto prof. Wichterle

Světově proslulý český vědec a vynálezce, který pracoval zejména v oblasti makromolekulární organické chemie, bude mít v Prostějově trvalou připomínku. Jeho jméno se bude snoubit se vzděláním dětí a mládeže.

Otto Wichterle (27. října 1913 Prostějov – 18. srpna 1998 Stražisko) byl proslulý především svými objevy a vynálezy, které vedly k zásadnímu zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček. Tyto výsledky vycházely z jeho původní vědecké práce v oblasti hydrogelů. Wichterle se proslavil též objevem umělého polyamidového vlákna – silonu.

Před 22 lety zemřel Otto Wichterle, díky kterému existují kontaktní čočky

Foto Česká televize

Na málokterého prostějovského rodáka může být město pyšné tak, jako na Ottu Wichterleho. Světoznámý chemik obohatil svět obyčejných lidí o více než sto padesát vynálezů a patentů. Je rovněž autorem dvou stovek odborných publikací. Zemřel 18. srpna 1998.

Od roku 1940 byl zaměstnán v Baťově výzkumném ústavu ve Zlíně, kde vedl pracovní skupinu, zabývající se výzkumem polyamidů. Jeho tým vyvinul postup spřádání polyamidové příze, což později umožnilo výrobu punčoch a ponožek z prvního českého umělého vlákna – silonu. Jeho zásluhou spatřily světlo světa kontaktní čočky, které dnes používá asi 100 milionů obyvatel naší planety. Wichterleho jméno nese od roku 1993 jedna z planetek naší sluneční soustavy. (red)

Otto Wichterle představil světu kontaktní čočky. Ve stejný den před 65 lety

ilustrační foto ČT

Na málokterého prostějovského rodáka může být město pyšné tak, jako na Ottu Wichterleho. Světoznámý chemik obohatil svět obyčejných lidí o více než sto padesát vynálezů a patentů. Je rovněž autorem dvou stovek odborných publikací. 

Ve stejné datum, 23. dubna, a to v roce 1955, představil světu svůj další fenomenální vynález -  kontaktní čočky, které dnes používá asi 100 milionů obyvatel naší planety. 

Připomínáme si dvacet let od úmrtí Otto Wichterleho

Foto Otto Wichterle

Otto Wichterle - 27. října 1913 Prostějov – 18. srpna 1998 Stražisko byl světově proslulý český vědec a vynálezce, pracující zejména v oblasti makromolekulární organické chemie, mezi jejíž zakladatele patřil. 

Proslulý je především svými objevy a vynálezy, které vedly k zásadnímu zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček. Tyto výsledky vycházely z jeho původní vědecké práce v oblasti hydrogelů. Wichterle se proslavil též objevem umělého polyamidového vlákna – silonu. (red) 

 

Dnes se narodil Otto Wichterle

ilustrační foto internet

Na málokterého prostějovského rodáka může být město pyšné tak, jako na Ottu Wichterleho. Světoznámý chemik obohatil svět obyčejných lidí o více než sto padesát vynálezů a patentů. Je rovněž autorem dvou stovek odborných publikací. Otto Wichterle se narodil 27. října 1913 v Prostějově.

Po absolvování gymnázia se přihlásil v roce 1931 na Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství. Diplomovou práci vypracoval u profesora Votočka v roce 1935 a v roce 1936 dosáhl doktorátu technických věd. Od roku 1940 byl zaměstnán v Baťově výzkumném ústavu ve Zlíně, kde vedl pracovní skupinu, zabývající se výzkumem polyamidů. Jeho tým vyvinul postup spřádání polyamidové příze, což později umožnilo výrobu punčoch a ponožek z prvního českého umělého vlákna – silonu.

Před 17 lety zemřel Otto Wichterle

ilustrační foto wikipedia.org

 

Na málokterého prostějovského rodáka může být město pyšné tak, jako na Ottu Wichterleho. Světoznámý chemik obohatil svět obyčejných lidí o více než sto padesát vynálezů a patentů. Je rovněž autorem dvou stovek odborných publikací. Zemřel 18. srpna 1998.

Od roku 1940 byl zaměstnán v Baťově výzkumném ústavu ve Zlíně, kde vedl pracovní skupinu, zabývající se výzkumem polyamidů. Jeho tým vyvinul postup spřádání polyamidové příze, což později umožnilo výrobu punčoch a ponožek z prvního českého umělého vlákna – silonu. Jeho zásluhou spatřily světlo světa kontaktní čočky, které dnes používá asi 100 milionů obyvatel naší planety. Wichterleho jméno nese od roku 1993 jedna z planetek naší sluneční soustavy. (red)

Stříbrná dvou set koruna je věnována Ottu Wichterlemu

ilustrační foto ČNB

 

Česká národní banka vyhlásila v červnu 2012 veřejnou soutěž, jejímž tématem bylo 100. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých chemiků a vynálezců, Otty Wichterleho. Soutěže se zúčastnilo 32 výtvarníků, kteří předložili celkem 53 návrhů budoucí mince. Vítězem se stal Josef Oplišil.

U vítěze komise ocenila výborně provedený portrét Otty Wichterleho a nejoriginálněji pojatou kompozici návrhu pracující s motivem rozostření a zaostření v podobě kontaktní čočky. Stříbrná mince v hodnotě 200 korun má průměr 31 mm, tloušťku 2,3 mm a váží 13 gramů. 23. října letošního roku nechala ČNB vyrazit emisi 14 200 kusů.

Jedním z prvních, kdo v Prostějově minci má, je Ondřej Maršálek. Mladému vědci, který je nositelem titulu Česká hlava, ji věnoval primátor Prostějova Miroslav Pišťák. (ber)