Sýr brie prodávaný v Lidlu obsahoval nebezpečný verotoxin

Sýr brie prodávaný v Lidlu obsahoval nebezpečný verotoxin
Foto SVS ČR

Státní veterinární správa (SVS) informuje, že se v České republice v prodejnách řetězce Lidl v průběhu října prodával sýr brie od francouzského výrobce, v němž byla zjištěna přítomnost verotoxinu, který je škodlivý pro lidské zdraví.

SVS aktuálně obdržela oficiální informaci o přítomnosti výrobku na českém trhu prostřednictvím Systému rychlého varování (RASFF) z Německa. Zákazníci, kteří produkt před jeho stažením z prodeje zakoupili, by jej neměli v žádném případě konzumovat a mohou jej vrátit v místě prodeje. Prodejce již avizoval stahování produktu z trhu na svém webu.

Identifikace nebezpečného výrobku je tato: Milbona – Brie de Nangis, výrobce: Fromtome, 5 Rue Claude Nicolas Redoux, 39800 Poligny, Francie, dodavatel: JERMI Käsewerk GmbH; DE BW 331 EG, šarže: 2009281332, datum minimální trvanlivosti: 31.10.2020.

Zásilku problematické šarže sýra v celkovém množství přesahujícím 200 kilogramů přijala ve dnech 1. a 2. října 2020 postupně čtyři logistická střediska společnosti Lidl. SVS případ aktuálně došetřuje.

Přítomnost nebezpečného toxinu odhalilo vyšetření provedené německými dozorovými orgány v rámci úřední kontroly.

„Verotoxiny produkované bakterií E.coli mohou být původcem průjmových onemocnění. Nebezpečné mohou být zejména pro rizikové skupiny mezi něž patři malé děti, senioři, či těhotné ženy,“ doplnil mluvčí SVS ČR Petr Vorlíček. (Zdroj SVS ČR)

Poslat nový komentář