Za solární podvod v Prostějově udělil soud pět až osm let

Za solární podvod v Prostějově udělil soud pět až osm let
ilustrační foto skutecnosti.cz

Za solární podvod udělil brněnský krajský soud čtyřem lidem nepodmíněné tresty v rozmezí pěti a osmi let. Podle obžaloby dopomohli solární elektrárně v Prostějově-Vrahovicích k získání výhodné provozní licence ve chvíli, kdy ještě nebyla dokončená. Rozsudek není pravomocný.

Elektrárna získala licenci koncem roku 2010, tedy těsně před citelnou změnou výkupních podmínek solární energie v neprospěch provozovatelů. Podle žalobce u soudu vyšlo najevo, že se solární panely do areálu elektrárny navážely až 30. prosince 2010. Ve stavebním deníku ani v účetnictví není záznam o jejich elektrikářském zapojení před koncem roku; stavba měla jen vizuálně působit jako hotová.

Energii do sítě začala elektrárna dodávat v březnu 2011. Celkovou potenciální škodu vyčíslila obžaloba na 63 milionů korun, skutečně způsobenou na téměř 8,5 milionu korun.

K tomu, že elektrárna nebyla před koncem roku hotová, se přiklonil i brněnský soud. „Jako taková nemohla dostat licenci, a přesto se tak stalo,“ řekl soudce Michal Zámečník. Nejpřísnější trest uložil šéfovi dodavatelské firmy Zdeňku Svobodovi, jenž figuroval také v procesu kvůli elektrárně v Držovicích na Prostějovsku. Osmileté vězení představuje společný trest v obou kauzách. Svoboda je už ve výkonu trestu.

Šest let má strávit ve vězení Jiří Patyk, jednatel společnosti Mondragone, které vrahovická elektrárna patřila. Pětileté tresty senát vyměřil Zdeňku Dvořákovi z dodavatelské firmy a Janu Kourkovi, bývalému zaměstnanci odboru licencí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Kromě podvodu se Kourek podle soudu dopustil i zneužití pravomoci. Tři roky vězení s podmínkou na pět let dostal revizní technik Vlastimil Dubovský. Krajský soud také udělil zákazy činnosti a peněžité tresty od půl milionu do milionu korun a rozhodl o zrušení firmy Mondragone. Naopak zprostil obžaloby Miroslava Veidlicha, jenž se podílel na montáži panelů.

Případem se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Obžalovaní totiž vinu v minulosti popřeli a na místě se odvolali všichni odsouzení kromě Patyka, jenž však podle advokátky rovněž odvolání podá. Lhůtu si obhajoba nechala jen z taktických důvodů. Státní zástupce Jiří Morava zase nesouhlasí se zproštěním Veidlicha. (Zdroj čt24)

Poslat nový komentář