Muzeum v Prostějově zahájilo výstavu restaurovaných předmětů

Muzeum v Prostějově zahájilo výstavu restaurovaných předmětů
Foto MGP
Další fotky: 
Muzeum v Prostějově zahájilo výstavu restaurovaných předmětů

Návštěvníci Muzea a galerie v Prostějově se mohou od 10. února seznámit s příběhem restaurování hřbitovního kříže Kateřiny Breslové ze Smržic a dalších předmětů z vlastních muzejních sbírek.

Slavnostní vernisáže se v podvečer zahájení výstavy zúčastnil Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury, Petr Lysek, radní pro oblast IT a agendy Smart region a Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Součástí ojediněle dochovaného kříže datovaného rokem 1832 je železná schránka s olejomalbou neznámého regionálního malíře. Vyobrazení zemřelé asi třináctileté dívky v lidovém kroji, která se modlí u paty kříže, přibližuje jednu z rodinných tragédií souvisejících s předčasným umíráním dětí a mladistvých v 19. století.

Na výstavě si mohou lidé prohlédnout postup restaurátorského zásahu, který se realizoval z dotací v rámci Integrovaného systému ochrany movitého kulturního dědictví. Zároveň je pro milovníky umění k vidění také druhá výstava s názvem Dvanácte vrchů ten strom má, která představuje kramářské a poutní tisky na předmětech s náboženskou tématikou.

Výstava je otevřena do 23. dubna. (Zdroj olkraj.cz) 

Poslat nový komentář