Malby vládnou hradbám již osmý rok

Malby vládnou hradbám již osmý rok
Foto ber
Další fotky: 
Malby vládnou hradbám již osmý rok

Letos v říjnu oslaví malby na prostějovských hradbách osmé výročí svého vzniku. O nelehké cestě, která stála za vznikem jedné z připomínek Prostějova doby minulé, si PvNovinky promluvily s předsedkyní Okrašlovacího spolku města Prostějova Miladou Sokolovou.  

Jak vůbec vznikla myšlenka maleb na hradbách?

Se záměrem oživit zašlou slávu židovské historie našeho města, zvaného také Hanácký Jeruzalém, přišel v roce 2008 člen prostějovského Okrašlovacího spolku, pan Josef Dekastello. Ukázal fotografie židovské uličky, ty jsme představili Tomáši Vincencovi a díky jeho námětu ožily na hradbách židovské domy, které musely být ve Školní ulici na začátku sedmdesátých let strženy.

Realizace se povedla o čtyři roky později. Dost dlouhá doba...

Jak jsem již říkala, malbu, zobrazující severní část židovského ghetta navrhl a uskutečnil prostějovský výtvarník Tomáš Vincenec. Předcházela tomu celá řada jednání, zejména s památkáři. Ti myšlence oživení hradeb touto cestou nebyli zpočátku příznivě nakloněni. Nakonec se vše ale povedlo a hradby jsou jedním z míst, které navštěvují turisté.

Uvažujete o rozšíření maleb?

Okrašlovacímu spolku trvalo čtyři roky, než získal povolení malovat tuto část hradeb. Dle současného vyjádření památkářů je možné malování dál za předpokladu, že se strhnou malby nynější a pod nimi se bude asanovat omítka. Teprve poté by bylo možné začít malovat od začátku a postoupit s malbou na další část hradeb, s dle nich, jinými barvami. Na to ovsem nemá Okrašlovací spolek, který do celého projektu investoval přes sto tisíc, finance.

Je vidět, že projekt hradeb je Vaší srdeční záležitostí. Co byste si přála?

Jsem ráda, že touto cestou můžeme připomenout něco z historie této, před druhou světovou válkou převážně židovské, části města. Zapomenout přitom nemůžeme ani na bývalé spoluobčany, kteří zde před lety žili a významnou měrou se zasloužili o hospodářský rozvoj města. Proto jsme se do projektu pustili a já věřím, že se nám v něm, byť ne hned, podaří pokračovat. (ber)

Poslat nový komentář