malby na hradbách

Malby vládnou hradbám již osmý rok

Foto ber

Letos v říjnu oslaví malby na prostějovských hradbách osmé výročí svého vzniku. O nelehké cestě, která stála za vznikem jedné z připomínek Prostějova doby minulé, si PvNovinky promluvily s předsedkyní Okrašlovacího spolku města Prostějova Miladou Sokolovou.  

Jak vůbec vznikla myšlenka maleb na hradbách?

Se záměrem oživit zašlou slávu židovské historie našeho města, zvaného také Hanácký Jeruzalém, přišel v roce 2008 člen prostějovského Okrašlovacího spolku, pan Josef Dekastello. Ukázal fotografie židovské uličky, ty jsme představili Tomáši Vincencovi a díky jeho námětu ožily na hradbách židovské domy, které musely být ve Školní ulici na začátku sedmdesátých let strženy.

Realizace se povedla o čtyři roky později. Dost dlouhá doba...

Malby opravím tak, že by načmáraných 10PD nemělo být poznat, říká Ivo Vitásek

Foto PvNovinky.cz

 

Téměř před čtrnácti dny jsme vás informovali o tom, že neznámý vandal či vandalové "počmárali" malby na městských hradbách.

Dnes jsme "nachytali" jednoho z tvůrců maleb, Ivo Vitáska, jak malbu uvádí do dřívější podoby.

"Zlobí mě, když vidím, že je někdo schopný něco takového udělat. Tvůrce graffitů dělím na dvě skupiny, ty, kteří si váží lidské práce a ti by něčeho takového nebyli schopni, a na ty druhé", rozčiloval se. "Nejdříve musím odstranit sprej, celé to odmastit, následně přetřít polosuchým štětcem. Dnes mi nepřeje počasí, musí to pořádně uschnout, aby mi nestekla barva. Zítra dopoledne to půjdu dodělat", sdělil Prostějovským novinkám Ivo Vitásek.

Namalovanou židovskou uličku poničil vandal

ilustrační foto

Když k nám před rokem přijeli oplatit návštěvu kolegové z kulturní komise ze Znojma, vedli jsme je při prohlídce centra města kolem krásně omalovaných hradeb. Byli nadšení a já jsem byla strašně hrdá. Hlavně proto, že Znojmo se nám krátce předtím pochlubilo daleko větším počtem pamětihodností, a tak mi dělalo dobře, že jsme jim mohli ukázat něco, co se jen tak nevidí.

Každou další návštěvu jsem vedla do Školní ulice a všem se naše namalovaná židovská ulička líbila. A když jsem líčila boj s památkáři, kterým se tento nápad ale vůbec nelíbil, svorně nám blahopřáli, že jsme to nakonec přece jen vyhráli.

O to víc mě mrzí, že se našel vandal, který namalovanou uličku poničil.