Povzdech pěstounky. Poděkovat k MDŽ, nebo k MDM?

Povzdech pěstounky. Poděkovat k MDŽ, nebo k MDM?
Foto Zuzka Baričíková

8. března se slavil Mezinárodní den žen a u nás doma zároveň narozeniny Matyáška, našeho pěstounského synka. 

Spolu s jeho sestřičkou Štěpánkou jsme se dohodli, že vytvoříme nějaký dáreček pro jejich biologickou mámu.

Snad jí uděláme radost. Uběhly totiž 3 roky od chvíle, kdy mu tato žena dala největší dar, dar života.a

Jako máma udělala v životě svém a životě svých dětí nějaké chyby, ale nakonec pro své děti zvolila to, co považovala za nejlepší: pěstounskou péči. Dala jim možnost vést šťastný, normální rodinný život s milujícími lidmi.

Proto jsme si nahlas řekli: Biologická mámo, přejeme ti krásný svátek i takto na dálku a děkujeme.

Krátce nato se u nás doma stavila naše klíčová pracovnice z doprovodné organizace a na poděkování pro biologickou maminku si vzpomněla: „Zuzi, nebylo by lepší přání k Mezinárodnímu dni matek?"

Moje odpověď byla zamítavá: „Nebylo, podívejte se na to z jiného úhlu pohledu. Biologická máma udělala to první, dala život. Jako matka však dále už fungovat nedokázala. "

Petra se zamyslela: „To mě vlastně ani nenapadlo." Sama vidí situaci pohledem těhotné ženy očekávající s radostí svého prvního potomka. 

Bavily jsme se tedy dál a otevřelo se nám více úhlů pohledu. Každý z nás totiž vnímá tyto svátky jinak. Někdo při MDŽ opěvuje emancipaci žen, jejich sílu a rovnoprávnost. Já dar života od matky. Podobně vidím u MDM v případě naší biologické mámy selhání, nikoli důvod k oslavě. Pro jiné je to ale úžasný den, oslava mateřství, plodnosti, lásky k rodičům.

Zamyslet se nad významem těchto svátků tedy můžeme dvakrát v roce. A komu blahopřát, to si vybereme. (Zuzana Baričíková)

Poslat nový komentář