Tip na výlet. Body Worlds – Cyklus života Brno

Tip na výlet. Body Worlds – Cyklus života Brno
Foto www.bodyworlds.cz

Čeká vás více než 150 exponátů lidského těla, včetně 15 ikonických plastinátů. Je pro zajímavost, od roku 1995, kdy výstava vznikla, ji vidělo více než 150 milionů lidí ve 140 městech po celém světě.

Součástí výstavy jsou celotělové exponáty, zhotovené metodou plastinace. Ta je používána ke konzervaci těl nebo jejich částí. Těla na výstavě jsou skutečná, pochází z programu, kdy dárci vyloženě žádají, aby jejich těla byla po smrti použita k veřejnému vystavení. V současné době je registrováno přes 19 tisíc dárců, většina z Německa. Hlavní motivací k darování těla pro vědecké účely je fakt, že chtějí těla darovat na dobrý účel, fascinace plastinací nebo chtějí být uchováni pro příští generace.

Je pravdou, že exponáty jsou velmi dobře zpracovány. Návštěvníci, stejně jako já, většinou nevycházejí z údivu nad faktem, kolik krevních toků je v jediné ruce, jak otřesně působí srovnání plic kuřáka a nekuřáka, kolik metrů měří lidský trávicí trakt. Čeká vás pohled na cyklus lidského života od početí o narození i film o plastinaci, který vám přiblíží vznik třeba 3D řezů celé postavy.

Na prohlídku si vyhraďte minimálně hodnu a půl. Za tu dobu zjistíte, jak skvělý a křehký stroj je naše tělo. A že se vyplatí se o něj starat. (ber)

Poslat nový komentář