ČIŽP

Ohlašovací povinnosti se pro soukromou i veřejnou sféru odkládají o tři měsíce, vzkazuje ČIŽP

ilustrační foto

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) požádalo s ohledem na nouzový stav o pardon instituce, které ze zákona ukládají sankce. Blíží se totiž termíny, do nichž má mnoho soukromých i veřejných subjektů povinnost ohlašovat příslušným úřadům některé skutečnosti týkající se životního prostředí, například roční zprávy o plnění povinností zpětného odběru elektroodpadu, baterií a pneumatik a další souhrnné údaje podle zákona o odpadech či množství některých specifických znečišťujících látek vypuštěných do ovzduší atp. (tzv. ohlašovací povinnost). Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) této žádosti vyhoví.

„Plně souhlasíme s vyjádřením ministra životního prostředí, že v současné nelehké situaci nejsou mnohé subjekty, ať ze soukromé, či z veřejné sféry, schopny z objektivních důvodů splnit řadu administrativních povinností v zákonem stanoveném termínu. ČIŽP nebude ukládat sankce subjektům, kterým se nepodaří v zákonné lhůtě učinit ohlašovací povinnost a při zjištění nesplnění těchto povinností, které dopadají na subjekty v měsících březen a duben 2020, bude postupovat v souladu s žádostí MŽP,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Pozor na dovoz suvenýrů. Návrat z dovolené by se vám mohl prodražit

Plakát ČIŽP

Pokud si z dovolené plánujete přivézt suvenýr pro sebe a své blízké, pečlivě přemýšlejte, co to bude. Když v kufru povezete exempláře chráněných rostlin a živočichů, jejich částí ale i výrobků z nich, mohl by se váš návrat prodražit. Proto si předem zjistěte, co se z jednotlivých zemí smí a nesmí vyvážet. Nezákonný vývoz vám na hranicích může způsobit značné problémy.

Dle úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin je více než 33 tisíc druhů chráněno. Nejde jen o živé organizmy, ale i jejich části a výrobky z nich.

Za provoz prostějovské spalovny nebezpečných odpadů padla pokuta

www.megawaste-ekoterm.cz

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oblastního inspektorátu v Olomouci uložili pokutu 350 tisíc korun společnosti MEGAWASTE-EKOTERM, s.r.o. Ta provozovala Spalovnu nebezpečných odpadů Prostějov v rozporu s integrovaným povolením, a to hned v několika bodech.

„Při kontrole v roce 2014 jsme například zjistili, že provozovatel včas nevyměnil aktivní uhlí v takzvaném dioxinovém filtru, který slouží k záchytu některých emisí. Nebyla také stanoveným způsobem sledována úroveň vyhoření odpadu a automatizovaný měřicí systém pro některé znečišťující látky nebyl vůbec zkalibrován. Spalovna přitom stojí nedaleko obydlené zóny,“ řekl Radek Pallós, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci.

Pozor na jedovaté boty, varuje ČIŽP

Foto ČIŽP

Ve druhém pololetí roku 2015 se inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zaměřili na kontrolu přítomnosti látky dimethyl-fumarát v předmětech. Kontrolovali boty z dovozu. V jednom případě obsahovala pracovní obuv dimethyl-fumarát, jehož stanovený limit byl překročen 512 krát. Používání této látky je omezeno evropským nařízením REACH.

„U pěti náhodně vybraných dodavatelů jsme odebrali 12 vzorků dovozové obuvi vyskytující se v běžné prodejní síti a nechali je prověřit v akreditované laboratoři. Požadavkům legislativy nakonec nevyhověly pouze dva, přičemž stanovené limity byly překročeny o několik řádů,“ komentoval kontroly Martin Marko z ČIŽP, specialista na chemické látky.