dárci

Dárcovství co by dobrý kšeft

ilustrační foto nempv

 

Včera PvNovinky informovaly o možnosti mužů  přivydělat si darováním spermatu. Jeden z oslovených se zmínil o další aktivitě, dárcovství plazmy. To je pro změnu dostupné oběma pohlavím. I když zdaleka není tak dobře honorované, čtyři stovky za odběr přijdou vhod zejména studentům.

„Chtěla jsem dávat krev, dárce máme v rodině už léta. Jenže jsem nastoupila na střední školu, táta přišel o práci a s mým kapesným to šlo dolů. Kamarádka se zmínila o možnosti dávat plazmu za peníze a tak jsem to zkusila. Na odběry jezdíme do Olomouce dvakrát měsíčně spolu, takže cesta autem mě přijde na stovku. Pořád je sedm set doma,“ vysvětlila osmnáctiletá Aneta své pohnutky. Není jediná, komu se peníze hodí. „Mám před maturitou, nikam na brigádu nemůžu kvůli učení a peníze se hodí vždycky,“ dodala stejně stará Katka.

Prostějovská nemocnice zoufale prosí o pomoc!

ilustrační foto

 

S akutním nedostatkem krve se v současné chvíli potýká prostějovská nemocnice, která je členem skupiny AGEL. Nejrychleji se tenčí zásoby u krevní skupiny 0 - . Rozšířit je nyní mohou jedině bezpříspěvkoví dárci krve. Prostějovské transfúzní středisko teď proto přivítá každého dárce s touto univerzální krevní skupinou.

Prázdniny jsou obecně rizikovým obdobím. Sice je naplánováno méně operací, ale přibývá úrazů a akutních komplikací, takže spotřeba je nárazová a hůře se plánuje,“ vysvětluje úseková sestra prostějovského transfúzního střediska Dáša Chmelenská. Odběrové středisko zároveň prosí všechny, kteří dostali pozvánku k odběru, aby návštěvu transfuzní stanice zbytečně neodkládali.