FOD

Fond ohrožených dětí prosil o odpuštění pokuty

ilustrační foto MMP

Na dnešní jednání prostějovských zastupitelů se dostavili i dva představitelé Fondu ohrožených dětí. Jan Vaněk a Hana Kupková přišli poprosit o předání budovy Klokánku. Po delší debatě jim dům v Krasické zastupitelé přiklepli.

"Dohodli jsme se stavitelem, že stavbu převezme. Hodnota činí 9 milionů, které mu dluží Fond za provedené stavební práce," vysvětlila Hana Kupková. Město Fond zároveň žádá o prominutí smluvní pokuty ve výši 500 tisíc korun.

Bude v Prostějově Klokánek? Otevření ohrožují dluhy

Foto ber

 

V září loňského roku žil Prostějov charitou. Koncert pro Klokánek, kde vystoupil Hradišťan a pěvecký sbor Proměny, vynesl díky otevřeným srdcím obyvatel našeho města bezmála 150 tisíc korun. Dnes je ale otevření centra v Západní ulici ohroženo. Fond ohrožených dětí, který Klokánky provozuje, se potýká s astronomickými dluhy. Klokánky nepodporuje ani ministryně práce a sociálních věcí Marksová - Tominová.

Fond ohrožených dětí se potýká s finančními problémy už delší dobu, jen na sociálním pojištění dluží 22 milionů. Podle zakladatelky fondu Marie Vodičkové může za situaci novela zákona z roku 2013. „Situaci zhoršila novela z ledna 2013 a prohloubilo ji to, že stát posílá se zpožděním příspěvky, vyplácí je jen na obsazená lůžka a maximálně na 28 dětí v Klokánku, ačkoliv jich zařízení má i více,“ uvedla Vodičková.

Klokánek v Prostějově dostává novou tvář!

ilustrační foto iprostejov.cz

 

V plném proudu je rekonstrukce a dostavba budovy v Západní ulici v Prostějově, kterou od města v roce 2012 získala prostějovská pobočka Fondu ohrožených dětí. Na akci je třeba řádově 11 milionů korun.

"Budou zde čtyři byty, v nichž budou s šestnácti dětmi dnem i nocí tety. Dva byty budou ve stávající budově, dva v nové přístavbě," sdělila Regina Šverdíková z FOD s tím, že v objektu nebude chybět ani místnost, ve které se děti budou moci setkávat s příbuznými. Budova je podle Šverdíkové rekonstruována a dostavována na dluh. "Všichni ví, v jaké je FOD finanční situaci. Přesto doufáme, že se nám podaří všechny finanční prostředky sehnat.

Klokánek letos pomohl už bezmála stovce rodin, pomoc potřebuje i on sám

ilustrační foto

 

Zatímco vloni pomohl Fond ohrožených dětí v Prostějově 173 rodinám, 95 jich přišlo o pomoc požádat poprvé. Letos bylo nových žadatelů už 86, 24 dětí musel fond umístit. Jak je vidět, Klokánek je v Prostějově víc než potřeba. Jeho dostavbě by měl pomoci i čtvrteční benefiční koncert.

Podle vedoucí prostějovské pobočky FOD Reginy Šverdíkové jsou za nárůstem rodin v zoufalé situaci nejrůznější příčiny. „Dluhy, exekuce, to, že lidé naletí nejrůznějším podvodníkům. Pozorujeme také nárůst rodičů závislých na návykových látkách, časté jsou případy domácího násilí,“ popsala nejčastější Šverdíková.