měření rychlosti mobilními radary

Nechali jste si změřit rychlost na svých vozech?

Foto ber

V sobotu 9. června v době od 9 do 12:30 hodin měli řidiči motorových vozidel možnost nechat si změřit rychlost, a to na trase Severní obslužná komunikace. Akci připravila Městská policie Prostějov ve spolupráci s krajským pracovištěm Besipu Olomouckého kraje.

"Celkem se dostavilo 142 motoristů, z toho tři řidiči motocyklů. Ve čtyřech případech ukazatel rychlosti podměřoval, např. radarem naměřeno 57 km/hod. na ukazateli, řidičem zjištěno 52 km/hod. Tato hodnota byla nejvyšší naměřenou odchylkou. Řidičům, kterým tachometr podměřoval, byl doporučen servis, neboť ne svojí vinnou mohou překročit zákonem stanovenou rychlost. U osmi automobilů se ukazatel rychlosti zcela shodoval s naměřenou hodnotou mobilním radarem. U ostatních byla vesměs zjištěna odchylka do 10%.

Strážníci měřili rychlost. V třicítce

ilustrační foto MP

V první polovině listopadu se strážníci zaměřili na řidiče nedodržující rychlost. Měřený úsek byl na ulici Žitná v místě, kde je umístěna dopravní značka s omezenou rychlostí, a to na 30 km/h. Během pěti dnů bylo radarem změřeno čtyřicet vozidel, jejichž řidiči nedodrželi předepsanou rychlost. 

"Za překročení rychlosti do 20 km v obci může být udělena pokuta do 1000 Kč. Řidiči, který překročí v obci rychlost o 20 km a více, hrozí pokuta do 2500 Kč a při recidivě i zákaz řízení," připomněla strážník Tereza Grelová.

"Pokud řidič vidí na tachometru ve vozidle určitou rychlost, neznamená to, že takovou rychlostí skutečně jede a bude taková naměřena i na policejním radaru. Ukazatel ve vozidle může podměřovat, což je pro řidiče horší varianta, než kdyby tachometr nadměřoval. Při takovém zjištění je doporučena návštěva autoservisu," dodala Greplová. (red)

 

Fotopostřeh: Tachometr si nechali změřit i muži zákona

Foto ber

Na sobotní měření rychlosti se dostavili i muži zákona. S bledě modrou Octavií si vyzkoušeli, zda jejich nové super auto má v pořádku tachometr.

A mělo, jen si to pánové dali ještě jednou. Prý pro jistotu, spíš ale kvůli bonbónům, které dostali od strážníků co by sladkou pozornost. (ber)

OBRAZEM: Tachometr si nechalo změřit 175 řidičů

Foto ber

Při sobotní preventivní akci „Na prázdniny bezpečně“, kterou připravila Městská policie Prostějov ve spolupráci s krajským pracovištěm Besipu Olomouckého kraje, si rychlost nechalo změřit 173 řidičů aut a dva motocyklisté.

„Ve třech případech ukazatel rychlosti podměřoval, např. radarem bylo naměřeno 63 km/hod. na ukazateli řidičem zjištěno 56 km/hod. Tato hodnota byla nejvyšší naměřenou odchylkou,“ uvedla strážník Jana Adámková s tím, že těmto řidičům strážníci doporučili návštěvu autoservisu. „Ne svojí vinnou mohou překročit zákonem danou rychlost,“ konstatovala Adámková.

Městská policie Prostějov bude opět měřit tachometry!

ilustrační foto

V sobotu 11.června budou prostějovští strážníci provádět kontrolní měření rychlosti. Měřit se bude v době od 9 do 12.30 hodin v lokalitě severní obslužné komunikace, ve směru od ulice J. Lady po ulici Hacarova.

"Zájemci si budou moci porovnat hodnotu naměřenou mobilním radarem s ukazatelem rychlosti ve svém vozidle. Informace řidiči získají na stanovišti „START“, kde se dozví, jakým způsobem měření probíhá. Zde obdrží i drobný dárek. Opodál na stanovišti „CÍL“ předá hlídka řidiči lístek s naměřenou hodnotou mobilním radarem,“ přidala pozvání strážník Jana Adámková. Akce se v minulém roce zúčastnilo 172 řidičů.

Přestanou strážníci měřit rychlost?

ilustrační foto ber

Ministr dopravy Dan Ťok v neděli připustil, že by strážnici po celé republice mohli přijít o pravomoc měřit rychlost. Měření rychlosti strážníky by podle něho nemělo být zdrojem příjmu do rozpočtu obcí.

"Jsem připraven to v našich zákonech změnit, pokud na tom bude politická dohoda. Městská policie by neměla být zdrojem příjmu do rozpočtu obcí," uvedl Ťok. Rychlost má na starosti podle zákonodárců státní policie a dopravní policie.

Strážníkům mělo být zakázáno měření rychlosti už na začátku letošního roku. Pozměňovací návrh k novele o silničním provozu ale neprošel. (ber)

Kolik vám chybí bodů? Dozvíte se hned. Tedy časem

Ilustrační foto ber

Sedíte denně za volantem a trápíte se strachem, že už záhy na to báječné kolečko nesáhnete? Myšleno tak, že vám na kontě přibývají bodíky, tu za rychlou jízdu, tu za telefonování při jízdě. Máte-li jich tucet, na rok si o řízení musíte nechat zdát. Jenže dosud to přišlo jako blesk z čistého nebe, prostě vám s onou magickou hranicí sebrali řidičák, aniž jste měli potuchy, že jí dosahujete. Už v prvním čtvrtletí tohoto roku přijde změna, úřady vás o každém přiděleném bodu budou muset informovat.

Úřady dnes oznamují až dosažení 12 trestných bodů za přestupky na silnici, nově to budou muset dělat průběžně. Podle Nejvyššího správního soudu je totiž udělení bodu trest a není možné, aby o tom potrestaný nevěděl. Řidiči by tak měli dostat vyrozumění do 5 dnů.

Ministerstvo dopravy na projektu stále pracuje, zabývá se i variantou, že by přestupci bylo oznámeno dosažení hranice 6 bodů. Změny by měly podle ministerstva začít platit v prvním čtvrtletí 2016.

Pokud chcete stav svého řidičského konta znát hned, dozvíte se ho za poplatek třeba na Czech POINTu. (ber)

Brněnskou se vůz řítil devadesátkou

ilustrační foto

 

29. června zastavili prostějovští strážníci při měření rychlosti vůz, který se řítil 87 kilometrovou rychlostí. Řidiče čeká jednání u správního orgánu.

Vůz, který překročil rychlost o 37 km/h, zastavili strážníci v Brněnské ulici. „Šestatřicetiletý řidič je podezřelý z přestupku dle Zákona 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích, a to porušením §125c odst. 1 písm. f bod 3,“ uvedla strážník Jana Adámková s tím, že správní orgán může v tomto případě uložit pokutu od 2500 Kč – 5000 Kč. (red)

Severní obslužnou uzavřou tachometry. Již v sobotu

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Řidiče motorových vozidel zve na preventivní akci "Na prázdniny bezpečně" prostějovská městská policie. Kontrolní měření rychlosti pro veřejnost se uskuteční v sobotu 6. června 2015 v době od 9.00 do 12.30 hod., a to na trase Severní obslužná.

"Stanoviště „START“  bude umístěno na ulici J. Lady," upřesnila strážník Jana Adámková s tím, že v minulém roce se zúčastnilo 229 řidičů.

Severní obslužná komunikace bude tento den uzavřena v době od 8.30 do 13 hodin od kruhového objezdu na ul. J. Lady po Hacarovu. Autobusům MHD a vozidlům IZS bude průjezd umožněn. (ber)

 

 

Severní obslužnou uzavře měření

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Dne 6.6.2015 od 8.30 do 13 hodin bude uzavřena severní obslužná komunikace od kruhového objezdu na ul. J. Lady po Hacarovu.

"Bude zde probíhat měření rychlosti pro veřejnost Městskou policií Prostějov," uvedla mluvčí magistrátu Jana Gáborová. Autobusům MHD a vozidlům IZS bude průjezd umožněn. (red)