péče o děti

Opilá matka ani její opilá sestra se o děti nedokázaly postarat

ilustrační foto městská policie

Minulý pátek ve večerních hodinách se na prostějovské strážníky obrátila žena s tím, že slyší ze sousedního bytu hádku. Hlídka v uvedeném bytě zkontaktovala ženu ve věku 44 let a 31letého muže. Oba byli zjevně pod vlivem alkoholu. V bytě se nacházeli i dva nezletilí chlapci.

Žena i muž uvedli, že před chvílí měli malou rozepři s otcem dětí, ale ten se již na místě nenachází. Při provedené orientační dechové zkoušce u ženy strážníci naměřili hodnotu 3,89 promile alkoholu v dechu. „Vzhledem k tomu, že se matka nacházela ve značně podnapilém stavu a nedokázala se o své děti postarat, vyžádali si od ní strážníci kontakt na jiného rodinného příslušníka, kterému by byly děti předány. Na místo se po telefonickém hovoru dostavila sestra ženy. I ta byla bohužel v podnapilém stavu. Nakonec strážníci znovu zkontaktovali ženu, která celou situaci nahlásila.

Rozhodla se. A vzala si do péče vnuky

ilustrační foto pixabay

Představte si, že se musíte ze dne na den rozhodnout, zda si vezmete do péče své dva vnuky, kteří se ocitli v dětském domově v Německu. To se stalo paní Karolíně. 

Na ten den nikdy nezapomenu. Zavolala mi pracovnice z úřadu sociálně-právní ochrany dětí a sdělila mi, že mě hledají německé úřady, protože v Německu v dětském domově se ocitli mí dva vnuci. Věděla jsem, že se něco závažného stalo, ale netušila jsem co. S dcerou jsem neudržovala kontakt několik let, nevěděla jsem, kde žije, s kým žije ani jak žije… Byla jsem postavena před rozhodnutí, zda se svých vnoučat ujmu. Neměla jsem ponětí, co mě čeká a jak to bude těžké, ale neváhala jsem ani chvíli a řekla ano. Vše jsem měla navíc zvládnout sama, bez partnera.