ptačí hodinka

Tip na víkend. Sčítání v rámci Ptačí hodinky

Ilustrační foto https://ptacihodinka.birdlife.cz/

Šestý ročník celorepublikové akce Ptačí hodinka se uskuteční o víkendu 5. až 7. ledna, kdy opět můžete počítat ptáky na krmítku. Minulého ročníku se zúčastnilo 28 tisíc lidí, kteří pozorovali víc než půl milionu ptáků.

O chování zimujících ptáků toho zatím víme velmi málo. Jen díky sčítání získají ornitologové dostatek údajů o tom, kolik ptáků se u nás v zimě vyskytuje a časem i přehled, kteří ptáci ubývají a kteří přibývají. Dozví se také, jaké prostředí ptáci nejraději využívají.

Sčítání je velmi jednoduché. 

Ptačí krmítka hlídalo o víkendu 25 tisíc pozorovatelů

Foto ber

Celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách se 6. až 8. ledna podle průběžných výsledků zúčastnilo 25 tisíc sčitatelů. Celkové číslo ještě poroste. Lidé mají čas odevzdat výsledky svého víkendového pozorování do 15. ledna na ptacihodinka.cz.

Poté je začne Česká společnost ornitologická (ČSO) odborně vyhodnocovat. Očekává, že finální očištěné výsledky bude mít ve druhé polovině ledna.

Krmítka sledujme i mimo sčítání. Také kvůli ptačím nemocem

ilustrační foto ber

Ptačí hodinka je sice už za námi, ale krmítko bychom měli i nadále sledovat a pečovat o něj. Denně z krmítka odstraňujeme zbytky potravy a trus a pravidelně ho čistíme. Pokud pozorujeme ptáka, který je nemocný nebo uhynulý, je potřeba přestat s přikrmováním aspoň na dva týdny, všechna krmítka vyčistit a nechat důkladně vyschnout.

Zároveň je potřeba pozorování ohlásit na birdlife.cz/…oby, kde jsou i další informace. Je nutné také informovat sousedy, kteří mají krmítka.

Aby ornitologové upozornili na problematiku ptačích chorob, vyhlásili ptákem roku 2022 zvonka zeleného. Za poslední dekádu Česká republika přišla o dvě třetiny jeho populace. Hlavní příčinou je ptačí choroba trichomonóza.

Ptačí hodinky se zúčastnilo už 23 tisíc dobrovolníků. Vede sýkora koňadra

ilustrační foto Lukáš Racocha

Celorepublikové sčítání ptáků na krmítkách opět vzbudilo u veřejnosti velký zájem. Programu České společnosti ornitologické (ČSO) Ptačí hodinka se 7. – 9. ledna podle průběžných výsledků zúčastnilo 23 tisíc sčitatelů. Celkové číslo ještě poroste. Lidé mají čas odevzdat výsledky svého víkendového pozorování do 14. ledna na ptacihodinka.birdlife.cz. Poté je začnou ornitologové odborně vyhodnocovat. Očekávají, že finální očištěné výsledky budou mít ve druhé polovině února.

Díky velkému množství dobrovolníků, kteří se do Ptačí hodinky zapojili, získáme důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují. „Aktuální počet (9. ledna v 19:00) odevzdaných sčítání je 16 740 od 23 423 účastníků. Loni ve stejnou dobu, tedy v neděli v 19:00, byl průběžný stav 12 825 sčítání od 17 710 účastníků. Ten už se nám tedy podařilo překonat,“ komentuje průběžný stav koordinátorka Ptačí hodinky Alena Jechumtál Skálová.

Loni se celkový počet účastníků vyšplhal na 27 123 lidí, kteří během 19 214 sčítacích hodinek pozorovali 538 607 ptáků.