sčítání lidu

Pozor! Dnešním dnem končí Sčítání 2021

ilustrační foto

Na vyplnění a odevzdání sčítacích formulářů mají lidé pouze dnešní den. Všichni, kteří se dosud nesečetli, mohou ještě do půlnoci 11. května vyplnit on-line formuláře na stránkách www.scitani.cz nebo si vyzvednout formuláře v listinné podobě na kontaktních místech sčítání (jejich seznam najdete na https://scitani.ceskaposta.cz/).

Kontaktní místa mají stejnou otevírací dobu jako pobočky České pošty, ve kterých se nacházejí. Vyplněné listinné formuláře je možné odeslat zdarma v předtištěné obálce prostřednictvím České pošty nebo je odevzdat na některém z kontaktních míst sčítání. Lze je poslat i ve vlastní obálce, na kterou je třeba napsat následující adresu: „Česká pošta, s. p. – P. O. Box – SLDB 2021“. Je nutné to ale udělat nejpozději v úterý 11. května.

Již jste se sečetli?! Za výpadek mohlo přetížení

ilustrační foto Sčítání lidu

Český statistický úřad evidoval k nedělnímu ránu zhruba 300 tisíc odeslaných elektronických formulářů pro on-line sčítání obyvatel. Spuštění sčítání provázely problémy, systém také nefungoval.

Sčítání začalo oficiálně o půlnoci v noci na sobotu, od brzkého rána však měl systém výpadek kvůli chybě v modulu pro vyplňování adres, což způsobilo jeho přetížení. ČSÚ po 8 hodině ráno systém pozastavil a opět ho spustil po sedmnácté hodině. Dílčí problémy zaznamenal úřad ještě zhruba do 20 hodin, kdy se některým lidem nedařilo odeslat již vyplněný formulář. „Problémy byly způsobeny přetížením, kdy se po výpadku do systému přihlásilo mnoho lidí najednou", vysvětlil předseda úřadu Marek Rojíček.

Sčítání lidu on-line nezačalo dobře. Formulář nefungoval

ilustrační foto

Formulář pro sčítání lidu na internetových stránkách www.scitani.cz měl už od soboty poskytnout občanům možnost pohodlného vyplnění všech údajů. Start sčítání ale nevyšel. Služba byla na internetu od sobotního rána dočasně nedostupná, i když sčítání začalo oficiálně už o půlnoci v noci na sobotu.

„Elektronický sčítací formulář je dočasně nedostupný kvůli enormnímu zatížení systému. Kvůli předchozí nedostupnosti je od dnešních 8:15 hodin pozastaven,” uvedl Český statistický úřad (ČSÚ) v sobotu ráno na Twitteru. Formulář se na internetu rozběhl až po sobotní 17. hodině. Některé technické problémy al přetrvaly i potom.