volby 2021

Na Prostějovsku odvolilo 64,59 voličů. Nejvíce hlasů získalo ANO 2011

ilustrační foto

Volební účast na Prostějovsku dosáhla 64,59 procenta. Vítězné ANO 2011 získalo 29,33, koalice SPOLU 23,93, SPD 13,88, PIRSTAN 10,53, ČSSD 5,49 a Přísaha 5,22 procenta. Ostatní strany se přes potřebných pět procent nedostaly.

Za Prostějovsko by do poslaneckých křesel měli zamířit čtyři politici - Ladislav Okleštěk a Jaroslav Faltýnek (oba ANO 2011), Radim Fiala (SPD) a Hana Naiclerová (STAN).

V samotném Prostějově zvítězilo ANO 2011, kterému dali voliči 6 249 hlasů (28,78 % ) před SPOLU - ODS, KDU-ČSL, TOP 09 - 5 483 hlasů (25,26 %). Třetí skončila Svoboda a přímá demokracie (SPD) s 2 958 hlasy (13,62 %), čtvrtá koalice PIRÁTI a STAROSTOVÉ zisk 2 531 hlasů (11,66 %) a pátá Česká strana sociálně demokratická s 1 117 hlasy (5,14 %). Nikdo další už pětiprocentní hranici nepřekonal.

Policisté monitorují okolí volebních místností

ilustrační foto PČR

V souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které se konají v pátek 8. října a v sobotu 9. října 2021, připravilo Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje bezpečnostní opatření k zajištění nerušeného průběhu voleb.

Před jejich začátkem i po celou dobu voleb policisté monitorují okolí volebních místností. Policisté spolupracují s jednotlivými volebními komisemi, a to za účelem přijetí nezbytných opatření k odstranění nežádoucích jevů, které by mohly narušit důstojný průběh voleb. Spolupráce s volebními komisemi bude pokračovat i po uzavření volebních místností s cílem předejít případným komplikacím při sčítání či převozu volebních výsledků. Policejní hlídky se v rámci výkonu služby pohybují zejména v místech, kde by mohlo dojít k narušení veřejného pořádku a v okolí volebních místností.

V prostějovské nemocnici budou hlasovat tři desítky voličů

ilustrační foto FN Motol

U příležitosti aktuálních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byli v prostějovské nemocnici s předstihem osloveni všichni pacienti, u kterých délka hospitalizace koliduje s možností se účastnit voleb ve svých okrscích.

"V Nemocnici Prostějov projevilo zájem o hlasování 32 hospitalizovaných voličů," uvedl mluvčí nemocnice Adam Knesl. A dolnil:"

Ve dnech voleb mohou volit pouze pacienti, kteří jsou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů, nebo ti, kteří budou mít voličský průkaz. Ten si každý pacient musel s předstihem vyřídit na příslušném úřadu sám."

O volby z auta nebyl velký zájem

ilustrační foto ČT

Volby do Sněmovny Parlamentu České republiky oficiálně začaly. Stalo se ve středu pomocí Drive-in hlasování z auta, jež je určeno pro nemocné covidem nebo lidi v karanténě. Podle informací využilo hlasování v Olomouckém kraji 61 voličů.

Drive-in stanoviště byly zprovozněny ve všech okresních městech kraje. Hlasovalo se od 8 do 17 hodin. V Olomouckém kraji tuto možnost využilo 61 voličů. Oproti loňsku to bylo o 171 méně. V Prostějově bylo stanoviště zřízeno u koupaliště ve Vrahovicích. 

V loňském roce využilo možnost hlasování z automobilu na Prostějovsku 58 voličů.

Lidé, kteří tuto formu voleb nemohli z nejrůznějších důvodů absolvovat, mohou do čtvrtečního večera požádat o možnost volit z domova do zvláštní přenosné volební schránky. (ber)

V Olomouckém kraji jsou volební kandidátky podány. Je jich dvacet

ilustrační foto

V Olomouckém kraji podala pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandidátní listiny dvacítka politických stran, hnutí a koalic. Níže přinášíme jejich kompletní přehled.

Z Prostějovska by se o křeslo ve Sněmovně měli z vládních stran ucházet například exhejtman Ladislav Oklešťek a předseda stranických poslanců Jaromír Faltýnek za ANO či bývalý náměstek hejtmana Ladislav Hynek, který povede celokrajskou kandidátku ČSSD. Krajské lídry z okresu by měly mít i další vládnímu táboru blízké strany: komunisty povede okresní tajemník KSČM Ludvík Šulda ze Seloutek a SPD poslanec Radim Fiala.