výročí osvobození

OBRAZEM: Prostějov si připomněl osvobození

ilustrační foto

Jak jsme již upozorňovali, dnes odpoledne jsme si díky klubu vojenské historie DUKLA, o.s připomněli na hlavním prostějovském náměstí před radnicí konec II. světové války, která byla v Prostějově ukončena právě 9. května 1945.

Na náměstí se představili vojáci 1. čes. armádního sboru, Rumunské královské armády, Rudé armády i armády USA.

"I letos se nám podařilo zajistit rumunský tančík Praga AH IV R, který v rumunské armádě nesl označení R-1, i s jeho staviteli a majiteli, dvěma správnými chlapíky z Bohuňovic. Dále jsme představili nákladní automobil americké výroby s dvěma americkými vojáky a lehký nákladní automobil s kanónem 76,2 mm vz. 42 známý jako ZIS-3", uvedli "dukláci".

Představitelé klubu položili společně se zástupci města kytici k soše TGM. (red)

Na náměstí bude tank! Za chvíli!

Foto FB KVH Dukla

Stejně jako v loňském roce i letos se díky klubu vojenské historie DUKLA, o.s. v Prostějově představí na prostějovském hlavním náměstí rumunský tančík. Stane se tak u příležitosti pietního aktu dnes v šestnáct hodin. 

"I letos se nám podařilo zajistit rumunský tančík Praga AH IV R, který v rumunské armádě nesl označení R-1 i s jeho staviteli a majiteli, dvěma správnými chlapíky z Bohuňovic. Dále se můžete těšit na nákladní automobil americké výroby s dvěma americkými vojáky a na lehký nákladní automobil s kanónem 76,2 mm vz. 42 známého jako ZIS-3. Mimo vojáky Rumunské královské armády tak veřejnosti představíme i vojáky 1. čs. armádního sboru, Rudé armády a armády USA, která sice s osvobozením Moravy nemá nic společného, ale považujeme za správné, aby je lidé viděli," vzkazují Dukláci. Akce začíná 9. 5.

V Obědkovicích budou slavit Májovým pochodem! Již po devatenácté

ilustrační foto plakát

Tělocvičná jednota Sokol Obědkovice a Obecní úřad Obědkovice zvou v sobotu 7. května 2016  na celodenní akci.

Ráno můžete vyrazit na XIX. ročník májového pochodu „Po stopách II. světové války“ na trasy o délce 5 km a 15 km.

Ve 14,30 hodin bude na hřišti zahájena akce pod názvem „Kolona vítězství – vzpomínka na II. světovou válku“ v režii Klubu Vojenské historie Dukla Prostějov a jejich hostů. Součástí programu bude, a to v 15,00 hodin, zinscenovaná „Bitva o obec Obědkovice“. Divákům budou představeny jednotlivé zúčastněné armády, jejich výstroj a výzbroj.