vysoká škola

Rekord. Přihlášky na olomouckou Palackého univerzitu poslalo 36 tisíc zájemců!

ilustrační foto Univerzita Palackého

Olomoucká univerzita přijala rekordních 35 972 přihlášek, což je nejvíce v její historii. Zájem o studium vzrostl na všech osmi fakultách. Škola oslovovala budoucí studenty především na veletrzích vzdělávání, dnech otevřených dveří, road show po středních školách a také v online prostoru, například přes platformu Univerzitní město. Do poloviny března měli zájemci a zájemkyně o studium možnost podat e-přihlášku na většinu oborů Univerzity Palackého v Olomouci (UP). Na některé obory se lze stále hlásit.

Loni v březnu UP evidovala 32 418 e-přihlášek, letos se jejich počet navýšil o více než tři a půl tisíce, tedy o jedenáct procent. Nárůst zaznamenalo všech osm fakult univerzity. Nejvíce pravidelně láká možnost studia na filozofické nebo pedagogické fakultě, na nichž se sešlo na každé přes osm a půl tisíce přihlášek. Největší růst zájmu zaznamenala filozofická fakulta – přes 1 100 přihlášek více než loni. UP také registruje navýšení počtu zájemců s cizím státním občanstvím, ti si podali 5 297 přihlášek (loni 4 920), z toho 2 854 je ze Slovenska a 440 z Ukrajiny.

Univerzita Palackého nabízí studijní novinky. Korejštinu, speciální pedagogiku i římské právo

ilustrační foto pixabay.com

Univerzita Palackého v Olomouci (UP) každoročně inovuje studijní nabídku a otevírá pro zájemce a zájemkyně o studium nové studijní programy zohledňující aktuální požadavky trhu práce a moderní trendy. Stejně tomu je i v případě přijímacího řízení do dalšího akademického roku, kdy nové studijní programy představila pedagogická, filozofická nebo přírodovědecká fakulta. Podat e-přihlášku na většinu studijních programů osmi fakult olomoucké univerzity lze ještě do 15. března, cena za přihlášku činí 690 korun.

Pedagogická fakulta UP zcela nově nabízí studijní programy zaměřené na speciální pedagogiku, konkrétně bakalářské programy Speciální pedagogika se zaměřením na pedagogické asistentství, Speciální pedagogika se zaměřením na expresivní přístupy nebo Speciální pedagogika se zaměřením na rozvoj zrakových funkcí či navazující magisterský program Speciální pedagogika – poradenství. Novinkou je i navazující magisterský program Dramaterapie a bakalářský program Učitelství pro mateřské školy.

První se do školy vrátí vysokoškoláci. Již 20. dubna

Ilustrační foto pixabay.com

Návrat do škol v omezeném režimu se bude týkat zejména těch, kteří budou v letošním roce skládat státní, bakalářskou, maturitní, závěrečnou zkoušku či absolutorium. Do škol se pak budou moci na dobrovolné bázi vrátit také žáci prvních stupňů základních škol. Pro ostatní, včetně žáků některých speciálních škol, zůstanou školy do konce tohoto školního roku v převážném rozsahu uzavřeny. Změny oznámilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. V závislosti na vývoj epidemiologické situace může být harmonogram aktualizován nebo doplněn.

U vysokých škol bude již od 20. dubna možná individuální aktivita v rámci studia posledního ročníku, a to vždy v maximálním počtu pěti studentů. Jedná se zejména o aktivity, které jsou nezbytné pro dokončení bakalářského, magisterského nebo doktorského studia. Knihovny a studovny pak budou otevřeny jen za účelem příjmu či odevzdání studijní literatury.

Na které fakulty se dostanete bez přijímaček?

ilustrační foto

 

Na veřejné vysoké školy se můžete dostat i bez přijímaček. A nejedná se jen o technické obory. V našem přehledu najdete ty fakulty, kde se alespoň na 1 obor můžete v roce 2015 dostat bez přijímací zkoušky.

A to není všechno. Na mnoha oborech vám přijímací zkoušky prominou - stačí mít určitý studijní průměr, absolvovat příslušný počet let vybraný předmět, vykázat účast v olympiádě nebo soutěži z daného předmětu. Přehled všech oborů by byl hodně dlouhý, konkrétní obory najdete na www.VysokeSkoly.com.