ZOO Olmouc

Další mládě u olomouckých gibonů. Na světě je Lar!

Foto Zoo Olomouc

Zatímco čtyři předešlá mláďata se narodila ve světlé barvě, stejně jako je zbarvený jejich otec, toto mládě je barvy černé, po matce. „První dny po porodu si samice mládě schovávala a nebylo snadné ho vůbec zahlédnout. Aktuálně už je možné občas mládě i vidět. Narodilo se 15. 1. 2023,“ uvádí zooložka olomoucké zoologické zahrady Jitka Vokurková.

První samec gibona lara se v olomoucké zahradě zabydlel již v roce 1975, další se objevili v roce 1994 a postupně odchovali v zoo celkem pět mláďat.

Olomouckou Zoo navždy opustil přátelský Bento. Siamangovi bylo 28 let

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoo se 1. 11. 2022 rozloučila se samcem siamanga, který v zoo pobýval dlouhých 28 let. „Důvodem úhynu Benta bylo vysoké stáří, kterému napomohlo chronické onemocnění jater. Do naší zahrady přišel 1. prosince roku 1994 přímo z Indonésie už coby dospělý samec. Jeho přesný věk tedy nemůžeme určit. Zanechal po sobě dva potomky, z nichž samec (narozený v roce 2012) zde zůstal dodnes. Bento byl přátelské povahy, klidný, jak vůči ostatním ve své rodině, tak i vůči ošetřovatelům,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

„Bento dokázal projevit jak radost, tak rozmrzelost. Jakmile nás slyšel procházet zázemím, snažil se navazovat kontakt. Když se mu někdy výjimečně opozdilo krmení, projevoval se specifickým tónem, který jasně signalizoval „Tak, co bude s tou svačinou?!“. Jiný zvuk zase vydával, když zjistil, že jsou sousedé giboni zlatolící už venku a jemu se ven ještě neotevřelo. V uplynulých pár dnech docházely Bentovi síly, přestával pomalu chodit na krmení a už jen natahoval končetiny, abychom mu do nich daly nějakou poslední z dobrot. O to jsme raději, že odešel brzy po zhoršení stavu.

Tip na sobotu. Večer duchů v Zoo Olomouc

ilustrační foto ZOO Olomouc

Nenechte si ujít haloweenskou zoo, která se uskuteční v sobotu 22.10. od 14 do 21 hodin. Čeká vás strašidelná výzdoba, čarodějnické dobroty, malování na obličej, dušičková fotostěna a stanoviště Pevnosti poznání.

Štěstí můžete vyzkoušet ve strašidelném kasinu, v 16 hodin proběhne volba MISS DĚS. V 17 hodin se otevřou brány pekelné spolu s Krampus čerty a od 18 hodin se ti nejodvážnější mohou vydat na stezku hrůzy. „Přijdou strašidla, duchové a jiné děsivé bytosti. Přijdete taky? Kostýmy, baterky a lampiony jsou vítány,“ zvou pořadatelé. (red)

Krátkouchá koťata ze Zoo Olomouc se těší dobrému zdraví

Foto ZOO Olomouc

Tři mláďata kočky krátkouché absolvovala své první odčervení. „Byť matka koťata od narození (*28. 6. 2022) přepečlivě střeží, podařilo se nám zjistit, že se jedná o dva samce a jednu samici. Jejich kondice je velmi dobrá,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucká zoo chová kočky krátkouché od roku 1993. Za ta léta se zde narodilo 58 mláďat. Aktuálně je tento druh chován v malém počtu zoologických zahrad. Díky úzké spolupráci českých zoo v Olomouci, Praze a Jihlavě se daří chov tohoto zajímavého druhu šířit i do dalších evropských zoo. Kočka krátkouchá neboli amurská je nejseverněji žijící poddruh kočky bengálské. Obývá nehostinné oblasti Dálného Východu, kde mohou teploty spadat až k -20 °C. Typickým prostředím jsou pro ni spíše husté lesy. Pohybuje se ale také v údolí řek, lesnatých roklích a pobřežních oblastech.

Zoo Olomouc se chlubí prvním odchovem štěkajícího jelena!

Foto Zoo Olomouc

Narodilo se další mládě muntžaka! Informace je „čerstvá“, proto pozornost upřeme k mláděti předešlému, které si tyto parné dny pro změnu zvolilo k prvnímu představení se návštěvníkům. 13. června přišla chovatelka se zprávou, že se narodilo mládě u muntžaků malých, kteří sdílí výběh s pandami. Radost velká, ale měla několik „ale“.

Jedná se o první mládě jedné ze samiček, a také první mládě od doby, co přišel tento druh do Zoo Olomouc. Napoprvé totiž není ani zdaleka jasné, zda se odchov podaří. Navzdory okolnostem má ale malý muntžak už třetí týden života za sebou a v těchto dnech se ukázal i návštěvníkům. „Zda se jedná o samce či samičku, zatím nevíme. Důvod je jednoduchý. Stejně jako srnci mají i muntžaci mláďata odkládacího typu. Mládě leží nehnutě v trávě, v našem případě v přístřešku, a čeká, až se k němu vrátí matka, aby se napilo.

První setkání královského páru bylo úspěšné

Foto Zoo Olomouc

V pátek se v Zoo Olomouc poprvé setkala přicestovalá samice lva berberského Ayo se samcem Thembim.

„Samec o ni projevoval zájem, ačkoliv ona k němu přistupovala o něco zdrženlivěji. Uvidíme, co přinesou dny další. Návštěvníci mohou oba spatřit v jejich výběhu uvnitř pavilonu šelem,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

V Zoo Olomouc přibyli malí horští akrobaté

Foto ZOO Olomouc

Při pravidelné ranní obchůzce terénu čekalo ve středu na ošetřovatele v Zoo Olomouc překvapení. Stádo kozorožců sibiřských je o 2 mláďata početnější - na světě jsou 2 samičky. V odpoledních hodinách už skotačila ve výběhu a doprovázela matku, v jejíž přítomnosti se cítila očividně v bezpečí. Současně je pro ně nejbližší mlékárnou, kterou zde pro sebe mají, navíc otevřenou s nepřetržitým provozem. „Mláďatům se daří výborně, pokud se návštěvníci vydají směrem k pavilonu netopýrů a podívají se do výběhu kozorožců, tak naše nejnovější přírůstky jistě uvidí,“ dodává zoolog Jitka Vokurková. Olomoucká zoo chová kozorožce sibiřské od roku 1994. K dnešnímu dni se zde narodilo 190 mláďat.

Kozorožci žiji ve vysokých nadmořských výškách, obývají tundry, louky a polopouště. Většina sibiřských kozorožců žije v centrální a severní Asii. Stáda složená většinou buď ze samic s mláďaty, nebo samců, čítají do 30 jedinců, během říje mohou být i vícečetná, zastoupená obojím pohlavím. Samce říje značně vyčerpá a ubere jim i na váze. Zápolí mezi sebou o dominanci, přičemž stojí na zadních nohách a srazí se rohy. Zimu tráví na horských srázech, kde se velmi těžko dostávají k potravě díky až 35 cm vysoké vrstvě sněhu. Živí se travinami, bylinami, mechem, lišejníky, větvemi i jehličím.

Klokanů rudých má Zoo Olomouc nejvíc v celé republice

Foto ZOO Olomouc

Klokaní samice žádné šestinedělí nectí, může se tedy v průběhu roku pářit velmi brzy po porodu. Výsledek? Mládě, mládě, všude samé mládě. „Můžeme s klidnou duší konstatovat, že naše skupina klokanů rudých je tou nejpočetnější v republice. Výběh těchto zvířat je pro návštěvníky průchozí, což jeho atraktivitu jistě ještě násobí,“ doplňuje zooložka Libuše Veselá.

Klokany chová olomoucká zoo od roku 1997. Klokan rudý ve své domovské Austrálii žije v počtu cca 5-12 milionů jedinců. Svůj český název nezískal jen díky narezavělé barvě srsti, ale zejména od rudého barviva vylučovaného žlázou na hrudi především, když jsou vzrušení. Klokani dosahují rychlosti 50 až 70 km/h, rekordní skoky mohou být až 10 m dlouhé a 2 až 3 m vysoké. Pro pomalý pohyb používá klokan chůzi "po pěti", kdy coby pátou končetinu používají svůj mohutný ocas.

ZOO Olomouc buduje safari Austrálie a Arktida

Foto ZOO Olomouc

V Zoo Olomouc  se dokončují práce na výstavbě posledních dvou etap safari. V létě by se jimi mohli v safari vláčku projet první návštěvníci. Rovněž vrcholí činnosti související s regulací povrchových vod a zřízením dvou nových gastroprovozoven.

„Návštěvníci se často ptají, na čem v areálu pracujeme. Snažíme se, aby se práce co nejvíce vyhýbaly obchůzkové trase a zůstaly otevřené veškeré pavilony i výběhy. V některých případech se jedná i o nutnost, bez níž by se zahrada nemohla dál rozvíjet. V havarijním stavu jsou i inženýrské sítě, jejichž výstavba bude navazovat. Děkujeme návštěvníkům za jejich shovívavost. Věříme, že nás pochopí a zvířata jim vše vynahradí. Ostatně, budujeme vše pro ně,“ upřesňuje ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň.

Pašeráka ohrožených zvířat pomohli chytit čeští ochranáři. Dokumentovala zooložka ZOO Olomouc

Foto Lucie Čižmářová

Po čtyřech měsících intenzivní práce s vyšetřováním a shromažďováním důkazů o ilegálním obchodě s ohroženými druhy zvířat se mezinárodnímu týmu v čele s dvěma českými ochranáři ze ZOO Liberec a ZOO Ostrava podařilo dostat za mříže významného indonéského pašeráka ohrožených druhů zvířat. Během zátahu, na kterém čeští ochranáři spolupracovali s indonéskou policií z provincie Západní Sumatra a úředníky z tamní Agentury ochrany přírody, byli v jeho domě zabaveni kriticky ohrožený luskoun ostrovní, tři koťata chráněné kočky bengálské a želva mohutná. Pašerák ale pravidelně obchodoval například i s orangutany, gibony nebo outloni.

Více než čtyři měsíce duo českých ochranářů, František Příbrský ze ZOO Ostrava a Tomáš Ouhel ze ZOO Liberec, usilovalo o zatčení významných pašeráků ohrožených druhů zvířat na indonéském ostrově Sumatra. Na stopu zločincům přišli již v prosinci loňského roku během natáčení dokumentárního snímku o kriticky ohrožených luskounech ostrovních. Utajované vyšetřování probíhalo ve spolupráci s expertním vyjednavačem z Jižní Ameriky a za podpory Ofira Droriho, zakladatele sítě mezinárodní organizace EAGLE, která vede boj proti trestné činnosti páchané na volně žijících zvířatech.