Tip na výlet. Tovačovská Spanilá věž hledí do daleka

Tip na výlet. Tovačovská Spanilá věž hledí do daleka
Foto ber
Další fotky: 
Tip na výlet. Tovačovská Spanilá věž hledí do daleka

Tovačov u Přerova se chlubí jedinečným renesančním zámkem. Podle pověsti našel údělný kníže Vratislav v lesích kolem Tovačova takové zalíbení, že si zde nechal v roce 1059 vystavět lovecké sídlo.

Nejvýznamnějším majitelem zámku byl Ctibor Tovačovský z Cimburka, který zámek přestavěl a v roce 1492 dokončil 96 metrů vysokou věž, která byla pro svou krásu nazvána „Spanilou“. Portál věže je nejstarší renesanční památkou severně od Alp. Unikátem je také barokní zámecká kaple pyšnící se bohatou štukovou výzdobou. Za držení tovačovského panství hrabaty z Kuncburku (1773 – 1887) bylo dostavěno nové zámecké křídlo a byla dokončena oprava. Roku 1887 koupil zámek i s panstvím David rytíř Gutmann, jehož zásluhou došlo k výstavbě „vídeňského“ křídla. Jeho schodiště je přesnou kopií schodiště Vídeňské opery.

Zámek nabízí mimo krásného interiéru i obřadní síň a stálé expozice věnované například zmíněnému Ctiboru Tovačovskému, či prusko rakouské bitvě u Tovačova, která se odehrála v roce 1866. Od roku 1994 je zámek ve vlastnictví města Tovačova. (ber)

Poslat nový komentář